Oficialiai niekada to neskelbiau, bet kaip tik po BLOGin 2008 vienotokio pranešimo apie profesionalų tinklaraštį pagalvojau, kad visai būtų įdomu su jumis pasidalinti keletu iki šiol nerašytų taisyklių, kurių laikiausi pildydamas arvydas.net. Profesionaliu tinklaraščiu tapti kol kas nepretenduoju, bet stengiuosi kurti įdomius ir kokybiškus rašinius vadovaudamasis savo sukurtomis taisyklėmis.
- Rašau tik apie tai kas man yra įdomu. Tinklaraštis – tai tarsi kalbėjimas auditorijai, tik balso funkciją atlieka parašytas tekstas. Laikausi pagrindinės oratoriaus taisyklės – niekada nekalbėk apie dalykus, kurių neišmanai.
- Negailiu nuorodų į kolegų tinklaraščius. O kam gailėti? Kitiems gal karabi.lt reitingai labai svarbūs, kad tik laukia nuorodų į savo tinklaraštį, o kolegų nuorodų į įrašus nededa? Karabi.lt jau visai prie mirties, o be to ir nesinori matuotis…
- Nerašau ir nerašysiu apie savo tinklaraščio dizaino ir funkcionalumo pakeitimus. Nuo pat tinklaraščio atsiradimo pradžios pakeitimų buvo tiek daug, kad net sunku išvardinti, bet priežasčių kodėl apie tai turėčiau parašyti nemačiau. Esu sukūręs daug web projektų, todėl savo tinklaraštį tiesiog laikau vienu iš jų ir stengiuosi, kad jis butų: paprastas surasti informaciją, funkcionalus, patogus naudotis, lengvai skaitomu tekstu, gerai matomom RSS prenumeratos nuorodom ir viskuo kitu, kas padeda skaitytojui įdomiai praleisti laiką skaitant mano generuojamą turinį.
- Rašau reguliariai. Nebeprievartauju savęs parašyti n įrašų per savaitę ar dieną. Svarbiausia – neapleisti tinklaraščio ilgiau negu savaitei.
- Prieš pradedant rašyti leidžiu temoms galvoje „nusistovėti“. Turiu tokį labai ilgą tekstinį dokumentą (neabejoju, kad daug kas jį turi :) ), kuriame kaupiu mintis ir temas tinklaraščiui. Po ilgų apmąstymų dažnai gaunas taip, kad rašydamas kelias temas apjungiu į vieną.
- Klausau ko manęs prašo skaitytojai. Norite išgirsti mano nuomonę kokiu nors klausimu? Jei temą tikrai išmanysiu, būtinai parašysiu. Jūs tik palikite komentarą apie ką norit išgirsti. :)
- Nebijau eksperimentuoti su turiniu ir jo pateikimu. Žiūrėtų filmų pristatymų formatas, mano naudojamų programų aprašymų pateikimas ir net komiksai. Aš iki šiol eksperimentuoju ir neabejoju, kad niekada nesustosiu to daryt, nes taip tiesiog įdomiau!
- Čia rasite mano nuomonę, kurią nebijau pateikti. Galbūt ji nebūtinai bus teisinga, bet aš visada esu pasiruošęs išgirsti jūsų argumentus, kurie gali pakeisti ir mano nuomonę. Prierašų su atsiprašymu „Atleiskite, čia tik mano nuomonę…“ ar „Nepykit, kad taip pasakysiu, bet…“ arvydas.net nerasite.
- Nerašiau ir nerašysiu beprasmių buitinių frazių „dabar pavalgiau tai užsinorėjau parašyti ką nors“ ar „ką tik grįžau iš parduotuvės“, nebent tai būtų kažkas tokio super duper, ką tikrai jums vertėtų sužinoti. Tam turim blogeriai.lt, tokias žinutes ten rašau ir tai tik labai išskirtiniais atvejais.
Neabejoju, kad kiekvienas, rašantis tinklaraštį, turit savo nusistovėjusias taisykles. Ar jos labai skiriasi nuo mano? :)
Až tai tave ir skaitom :) Šiaip panašias taisykles ir aš susikūręs, jų dar daugiau… Dėl rašymo dažnumo, tai buvau užsivedęs bent po įrašą per dieną parašyti. Pavyko daugiau nei mėnesį. O dabar paskutiniu metu keičiant šalis buvo labai ilga pertrauka (gal apie 3 savaites), bet džiaugiuosi, kad skaitytojai nepabėgo :)
Dabar po konferencijos sukasi daug minčių. Turiu sugalvojęs ką rašysiu ir kaip šiek tiek kitaip tai darysiu. Žiūrėsiu kas gausis.
O tu keep going, viskas labai teisingai ir gerai :)
Ačiū! Visiem čia neabejotinai daug minčių po tos konferencijos. :)
Dabar apskritai kitaip į konkrečius tinklaraščius žiūriu, kai pamačiau juos rašančius žmones :)
Skaitom skaitom Arvydo rašliavą. O aš vakar padariau klaidą su straipsniu, suveliau impulsyvią nesamonę apie pats nežinau ką. Teks ir man tokias taisykles susimastyt.
Viena geresnių taisyklių yra neskubėti ir gerai apmąstyti ką nori pasakyti :)
Vienas prie vieno sutampa su mano požiūriu, niekad nebloginsiu apie bloginimą. O BlogIn – tai konferenciją, todėl apie ją parašyti galiu. Tik galbūt, man dar svarbus kriterijus, kad ne tik man būtų įdomu ir man blogas tai nėra kažkoks savo minčių dėjimas į eterį. Aš gal į tai žiūriu labiau iš tokios „publicistinės“ pusės. Stengiuosi prisiderinti prie skaitytojo, nes ne dienoraštį, o tinklaraštį rašau. Respect.
Kubikas::lt jei būtų „minčių dėjimas į eterį“, tuomet tai būtų labiau dienoraštis. Aš save laikau „share my experience type“ blogu. Respect back 2 you. Labai geras buvo tavo pranešimas BLOGin’e. Pritariu 100%.
Vadovaujuosi beveik visom tavo parašytom dogmom :) Manau, kad dauguma jomis vadovaujasi :)
Atgalinis pranešimas: Blogorama #386 : nežinau.lt
Aš irgi su viskuo sutikčiau, išskyrus trečią punktą. Apie smulkmenas rašyti nereikia. Bet esminiai pokyčiai yra svarbūs skaitytojams. Naujos rubrikos, apklausos, RSS, naujienų pateikimas.
Pavyzdžiui, mano techninis tekstukas apie RSS, vėliau iškeltas į atskirą puslapį, kolegų buvo taip įvertintas, kad daugelis ir sau jį nusikopijavo.
Viskas, kas padeda skaitytojui orientuotis, skaityti ir komentuoti patogiau yra svarbu. Įsivaizduokite, kad knygose nebūtų turinio, o programose – pagalbos vien dėl to, kad rašytojams ar programuotojams būtų „ne lygis“ žmones apkrauti „tokiais niekalais“.
Vienastoks, tavo dabar jau ir tavo komentarus Akismet suvalgo :(
Rezgiau rezgiau čia tau komentarą ir pastebėjau, kad gaunas įrašas, kurį netrukus paskelbsiu.
Visiškai sutinku su Arvydo išvardintais tinklaraščio rašymo kriterijais. Pats beveik tokiais pačiais ir vadovaujuosi.
Atgalinis pranešimas: arvydas.net » Ar reikia skaitytojui pranešti apie pasikeitusį tinklaraščio funkcionalumą?
Aš va irgi apie bloginimą ir svetainės pakeitimus nerašau. Rašau tai, kas mano manymu gali būti naudinga kitiems, sau arba retkarčiais šiaip ką mane nustebinusio.
O blogo idėjas laikau ne ilgam tekstiniam doke, o blogo draftuose.
Arvhatai, aš rašau į tekstinį failą vien dėl to, kad jį daug paprasčiau atsidaryti ir papildyti, o į WordPressą reiktų logintis, tada naviguoti iki įrašų kūrimo ir t.t. Per daug vargo :)