Nuo ko pradėti norint išmokti programuoti?

Programavimas

Programavimas yra visko po truputį: matematika, fizika, geometrija, logika, abstraktus mąstymas, dizainas ir net filosofija. Kiekvienam pradedančiajam visada iškyla klausimas: nuo ko pradėti? To savęs klausiu ir po 14 programavimo metų kaskart pradėdamas naują projektą, mokindamasis naują technologiją ar šiaip ieškodamas programinio sprendimo.

Net ir turint programavimo pagrindus pradėjus mokintis naują technologiją jautiesi kaip visiškas naujokas atsimušęs į nežinios sieną: aš žinau kaip sukurti funkciją kitoje mano naudotoje programavimo kalboje, o kaip tai padaryti šioje? Kad ir kokią programavimo kalbą ar technologiją pasirinktum, dažnai viską tenka pradėti iš pradžių.

Skaityk tutorials

Pirmas susipažinimo su nauja programavimo kalba žingsnis yra tutorials. Net nežinau šiam žodžiui tinkamo lietuviško atitikmens. Tai yra trumpi straipsniai ar video įrašai (screencasts) pradedantys susipažinti su programavimo kalbos pradmenimis: kaip susikurti naują projektą, padaryti pirmą „Hello world“ programą, pamatyti rezultatus.

Nepriklausomai nuo pasirinktos programavimo kalbos (C# , PHP, Ruby, JavaSript ir t.t.) geriausia pradėti paiešką nuo Google užklausų (be kabučių) „programavimo-kalba beginner tutorials“ arba „programavimo-kalba beginner screencasts„. Vietoj programavimo-kalba įsirašykite jus dominančios programavimo kalbos pavadinimą. Šių interneto resursų pagalba rasite ne tik kalbos pradmenis, bet ir paaiškinimus kaip susikurti ir pasiruošti programavimo aplinką.

Eksperimentuok

Internete yra daugybė jau sukurtų programų, kurių autoriai duoda parsisiusti išeitinius tekstus (source kodą). Ir čia naudokis Google paieška: „programavimo-kalba simple examples„. Parsisiųsk juos, pabandyk paleisti savo kompiuteryje ir pakaitalioti eksperimentuodamas. Stebėk kaip nuo tavo pakeitimų keičiasi ir programos veikimas. Tai yra puikus būdas „apšilti“ ir apsiprasti su programavimo įrankiais.

Pirmoji užduotis

Susipažinus su pradmenimis pats laikas susigalvoti sau konkrečią užduotį, kurią norėtum įgyvendinti su tave dominančia programavimo kalba. Tai yra puiki motyvacija, nes mokintis be užduoties – neįdomu. Kokią užduotį pasirinkti? Jeigu esi visiškai pradedantysis, siūlau pabandyti sukurti kokį nors paprastą žaidimą, kaip tai darydavau pats pradėjęs mokintis programuoti: iksiukai-nuliukai, klausimai-atsakymai iš pasirinktų variantų ar bet kas kitas šaunantis į galvą. Svarbu, kad tai būtu nesudėtinga ir dar svarbiau, kad tai būtu įdomu tau.

Galbūt tavo idėją su pasirinkta programavimo kalba jau kas nors yra sukūręs ir pateikęs source kodą? Tuomet tai yra idealu! Nieko nėra geriau kaip imti ir pasinagrinėti jau sukurtą projektą ir pasisemti minčių iš ten. Savo programą gali bandyti „lipdyti“ iš jau sukurtos dalių.

Skaidyk

Nei viena programa neparašoma atsisėdus vienu ypu. Bet kuri programa yra sudaryta iš daug mažų programėlių, kurios, sujungtos į bendrą visumą, atlieka norimą funkciją. Pradžioje siūlau susirašyti sau pačius paprasčiausius klausimus į kuriuos dar nežinai atsakymo. Pavyzdžiui:

  • Kaip parodyti mygtuką?
  • Kaip padaryti kad nuspaudus mygtuką pasirodytų pranešimas?
  • Kaip pakeisti užrašo tekstą kai nuspaudžiamas mygtukas?

Ieškok

Galbūt atsakymą į iškeltus klausimus prisiminsi matęs skaitytuose tutorials ar nagrinėtose programose, bet jei nežinai – ne bėda. Bandyk ieškot Google,  o jei nepavyks, visada gali prašyti pagalbos programavimo kalbos forumuose, naujienų grupėse ar IRC pokalbių kanaluose. IRC, beje, tik programuotojai ir liko aktyvūs, už tai visada labai draugiški pradedantiesiems. :)

Koncentruokis ir užsispirk

Stenkis išmokti tik tiek, kiek reikia atsakyti į vieną konkretų klausimą. Labai svarbu nesiblaškyti ir po truputį rasti atsakymus į visus sau iškeltus klausimus. Atmink, kad pagrindinis tikslas – mažais žingsniais užbaigti galutinę programą. Kas nors nesiseka? Tuomet mokymąsi verta atidėti kitai dienai: po gero nakties miego smegenys sustatys viską į savo vietas ir net nustebsi, kad ryte jau žinosi sprendimą. Įrodyta moksliškai ir savo kailiu.

Mokinkis atsirinkti

Programavimas yra nuolatinis sprendimų ieškojimas. Tam, kad surastum geriausią sprendimą reikia daug ir be perstojo mokintis. Informacijos resursų yra be galo daug, todėl labai svarbu yra išmokti atsirinkti tik tą informaciją, kurios tau reikia šiuo metu. Programavimo pagrindus tau gali suteikti mokykla ar universitetas, bet daugiausia išmoksi niekeno neverčiamas ir mokindamasis pats.

Apie straipsnių ciklą

Tai pirmas įrašas iš serijos apie programavimą. Netrukus laukite daugiau naujų įrašų apie programavimo kalbų pasirinkimą ir kaip tapti geru programuotoju.

Apie programavimą taip pat neseniai rašė

Jeigu šis įrašas patiko, nepatingėkit pakomentuoti arba užsiprenumeruoti RSS srautą.

12 komentarų

  1. Atgalinis pranešimas: arvydas.net » Blog Archive » Programavimo kalbos pasirinkimas

  2. va bandziau java scripta ir va ka padariau :

    var txt=““;
    function message()
    {
    try
    {
    adddlert(„Welcome guest!“);
    }
    catch(err)
    {
    txt=“Jūsų kompiuteris nebuvo apkrėstas\n\n“;
    txt+=“Error description: “ + err.description + „\n\n“;
    txt+=“Spausk gerai ir bandyk dar karta.\n\n“;
    alert(txt);
    }
    }

  3. Atgalinis pranešimas: Mokytis php programavimo ? — Nežinomas Blogas

  4. Man tai visuomet sunkiausiai pradziu pradzia. Tuo tarpu tai turetu buti paprasciausia is visko kas yra programavime. Matau kad net nesuprantate apie ka as. Is daugybes matytu visokiu pradziamoksliu visiskai zaliems nei viename nebuvo pirmose eilutese aprasyta pradziu pradzia. Parasyti komanda ir ‘Sveikas pasauli’ nereikia nei 20 raidziu. O kaip ji paversti programa su exe pletiniu? Pradejau nuo html-o. Ten exe nera bet reikia pasiekti kad notepade parasytas tekstas atsidarytu narsykleje. Gal programuotojams tai atrodo savaime suprantama, bet pradedanciajam tai yra pirma siena. Deja dazniausiai neiveikiama. Juk del tokio niekalo sugaisti visa diena ar daugiau tikrai butu kvaila. As tai atradau intuityviai nes pavyko paciam sugalvoti kaip tai galetu buti padaryta. Tikriausiai tai yra kazkur ir parasyta. Bet kas gi turi laiko skaityti 800 puslapiu tam kad netrasti to ko ieskai nes autorius mane kad tai ir taip visi zino.
    Tas pats dabar su Ruby. Viliojanti kalba. Bet eksperimentai neina toliau kaip pasizaidimai su Sketchup pluginais.
    Taip, neziurint i dideli nora, ir neismokau bent pakenciamai programuoti :(

  5. Atgalinis pranešimas: 100 verslo idėjų: verslo idėjos nuo 11 iki 20 – verslas internete | Milijonierius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *