Ar reikia skaitytojui pranešti apie pasikeitusį tinklaraščio funkcionalumą?

feather.jpg

Praeitame įraše apie savo tinklaraščio rašymo dogmas viename iš teiginių pažymėjau:

Nerašau ir nerašysiu apie savo tinklaraščio dizaino ir funkcionalumo pakeitimus. Nuo pat tinklaraščio atsiradimo pradžios pakeitimų buvo tiek daug, kad net sunku išvardinti, bet priežasčių kodėl apie tai turėčiau parašyti nemačiau. Esu sukūręs daug web projektų, todėl savo tinklaraštį tiesiog laikau vienu iš jų <…>.

Ir susilaukiau vientokio diskusijos, kurią bandžiau tęsti komentaruose, bet berašydamas pastebėjau, kad iš komentaro gaunasi visas įrašas :).

Savo teiginyje aš nekalbu apie nefunkcinius dalykus tokius kaip apklausos, kurias tiesiog privaloma apžvelgti, nes kitaip iš jų yra mažai naudos, nekalbu apie RSS naudos paaiškinimą, nes RSS prenumerata nėra tik naujas puslapio elementas, bet būdas patogiau skaityti tinklaraštį. Aš akcentuoju tokius pranešimus kaip:

  • Po kiekvieno įrašo tekstu įsidėjau nuorodą į savo RSS srautą“ – kas skaito RSS skaityklėje, tam tokia informacija visai neaktuali. Kas neskaito, tikiuosi kad pastebės ir be įrašo. Juk tikslas – pritraukti kuo daugiau RSS skaitytojų! Jei įdėtas elementas neefektyvus ir neatlieka savo „darbo“, tuomet jį reikia šalinti. Beje, efektas tikrai buvo, o apie efektą jau galima šnekėti atskirame įraše, nes tai – puslapio funkcionalumo ir tobulinimo analizė su rezultatais.
  • Padariau įrašų prenumeratą elektroniniu paštu“ – vėlgi, kam skirta, tas ir taip pastebės be atskiro įrašo.
  • Šoninėje skiltyje dabar visada matysite mano www.blogeriai.lt naujausias penkias žinutes“ – juk po tokio sakinio skaitytojas kiekvieną kartą užsukęs į mano tinklaraštį specialiai nežiūrės į tą konkrečią vietą norėdamas surasti tuos pranešimus. Šia informaciją tiesiog pamirš, o kieno akys užklius, tas pamatys ir nuspaus nuorodą.

Įrašai apie svetainės dizainą ar funkcijas su laiku tiesiog paskęsta giliai tinklaraštyje ir nebetenka prasmės. Ypač, jeigu vėliau iš viso pakeičiate savo tinklaraščio dizainą. Informacija ir taip turi būti taip patogiai pateikta, kad nereiktų net atskiro įrašo apie tai. Aš nuolat galvoju kaip bet kurį projektą padaryti funkcionalesnį ir patogesnį: tiek arvydas.net, tiek blogeriai.net, tiek blogeriai.lt, kuris pastaruoju metu gauna daugiausia mano dėmesio. Maloniausia – kai dalyviai pastebi pasikeitimus be mano pranešimo ir jais džiaugiasi. :)

Antra vertus, visai kitaip būtų, jei dabar imčiau ir pagrindiniam meniu sukurčiau specialų puslapį „Kaip naudotis mano svetaine“, kuriame paaiškinčiau kiekvieno elemento reikšmę, kam jis reikalingas ir kaip juo naudotis. Beje, tikrai apie tai mąsčiau. Puslapyje galėčiau pateikti detalią informaciją apie savo tinklaraščio struktūrą, šoninės skilties elementus ir jų funkcijas. Galėčiau sukurti įskiepį, kuris naujai atėjusiam internautui aiškioje vietoje pasiūlytų susipažinti su svetainės savybėmis. Atlikus struktūrinius pakeitimus tinklaraštyje tokį puslapį galima atnaujinti taip pat ir pakeitimų nemačiusiems skaitytojams su jais supažindinti. Tik vat ar verta? Juk vis tiek rašantys tinklaraščius skaito vieni kitus ir puikiai išmanome tinklarašių naršymo subtilybes. :)

Aš esu problemų sprendimų maniakas nuolat ieškantis efektyvaus sprendimo su minimaliu kiekiu pastangų. Tai atsispindi visur: mano kuriamuose projektuose, naudojamose programose ir net planuojant laiką gyvenime. ;)

Tai dabar pasakykit man: ar įtikinau, kad neverta rašyti apie tinklarašio funkcionalumo pakeitimus? :)

Jeigu šis įrašas patiko, nepatingėkit pakomentuoti arba užsiprenumeruoti RSS srautą.

5 komentarai

  1. Bloguose tai pilnai pritariu, kad pakeitimų aprašymai nereikalingi. Bet kitur bankų sistemose, avialinijų svetainėse, galų gale web žaidimuose, tai naudinga ir netgi būtina.
    Na bet diskusija apie blogus, o jie, mano nuomone, turi tik 1 paskirtį – perduoti kažkokią informaciją. Jeigu vartotojas gavo tą informaciją ir nepastebi atnaujinimų, galbūt tie atnaujinimai tada nereikalingi…
    Vienas iš geriausių atnaujinimų:
    pakeičiau svetainės dizainą :)
    Jei pats vartotojas nemato, kad svetainės dizainas pakeistas, tai tada pakeitimas ne visai vykęs..
    Na atnaujinimų sąrašas gali būti vedamas nebent dėl pačio kūrėjo smalsumo, ką ir kada jis padarė.

  2. Arvydai, tu pervertini skaitytojo dėmėsį savo projektui. Tarsi jis nieko daugiau gyvenime neveiktų, o tik stebėtų pokyčius tavo svetainės dizaine ir funkcionalume. Tai navoka. Pažiūrėk Google Analytics, kiek žmonės skiria laiko apsilankymams. Jie ateina skaityti. Bet apie naujoves irgi nori sužinoti. Nieko baisaus, jei jos bus neaktualios – praleis informaciją ir tiek. Bet geriausias būdas pranešti apie jas – parašyti tekste, kuris skaitomas ir svetainėje, ir RSS.

    Nepamiršk, kad tavo projektą skaito ne vien „skaitytojas“. Kai kurie aprašyti sprendimai ar naujovės gali praversti kolegoms patobulinti savo svetaines ir tinklaraščius, paskatinti domėtis racionalesniais sprendimais, informacijos pateikimu. Apie tai net teminiai tinklaraščiai rašomi. Pastebėjau, kad regimai techniniai pranešimai kelia didelį susidomėjimą: komentaruose žmonės klausia, koks įskiepis panaudotas, ar jis yra lietuviškai, ar paprasta įdiegti ir pan. Tai naudinga informacija.

    Tavo pasirinkimas apie tai nerašyti, bet nereiškia, kad rekomendacija kitiems atsisakyti naudingų ir įdomių skaitytojams temų yra gera. :)

    • Atsakinėsiu į tavo argumentus pastraipomis :)

      Vėlgi tu manęs nesupratai. Aš įsivaizduoju, kad skaitytojas, atėjęs į mano tinklaraštį visiškai nieko nenutuokia nei apie mane, nei apie patį tinklaraštį. Aš į savo blogą žiūriu tik kaip į priemonę. Ne daugiau ir ne mažiau. Rašymas – tik būdas pasinaudoti ta priemone paskelbti savo mintis. Tai tavo manymu turėčiau pranešti apie savo įraše išvardintas naujoves? Matai, į tinklaraštį žiūriu tokiu kampu: turiu tam tikrą skaičių RSS skaitytojų, bet dar yra daugiau nei 3,000,000, kurie manęs neskaito. Kaip padaryti taip, kad jie mane perskaitytų ar užsiprenumeruotų? Pirmiausia turiu sukurti visas tam reikalingas sąlygas: aiškų priminimą, kad mane geriau prenumeruoti, suteikti visas galimybes mane prenumeruoti el. paštu. Žinai koks vienintelis būdas gauti naujų prenumeruotojų? Patekti į blogoramą! Taip, taip, nejuokauju. Manai, kad įrašas apie svetainęs pakeitimus sulauks tavo dėmesio? Ok, čia tik tu gali atsakyti, bet aš smarkiai abejoju :) Dėl tos priežasties aš generuoju turinį, kuris turi vilties patraukti tavo dėmesį, ir sukuriu sąlygas pritraukti skaitytojus.

      Dėl antro argumento visiškai sutinku, bet tam aš turiu ir galvoju panaudoti blogeriai.info, kuriame ketinu pasakoti apie tikrai vertingus įskiepius ir būdus kaip išspausti iš WordPress maximumą. Savo arvydas.net aš labai noriu išlaikyti kuo mažiau technišką, nes jeigu pradėsiu tai paskui galiu ir nesustot… :D

      vienastoks, čia rasi tik mano nuomonę :) Aš nerašau ir nerašysiu: „O jūs vaikai taip darykit, kaip arvydas.net daroooooo“ :) Ji gali būti ir klaidinga, bet jei komentaruose man kas nors įrodys, kad aš klystu – aš prižadu viešai atsiprašyti ir pakeisti savo nuomonę. :)

      Va ir vėl atskiro įrašo vertas komentaras :)

  3. Kai prenumeruoji RSS tai informacija apie svetainės pasikeitimus visai neįdomi, nes gauni tik turinį. O šiaip, informacija apie įskiepius (ypač kokius retesnius) tikrai įdomi, geriausia viską laikyti viename puslapyje (įraše), kad jei kam prireiks, iškarto matytų tokią informaciją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *