Mozillai oficialiai patvirtinus, kad pasiektas tos pačios programos parsisiuntimo per vieną dieną pasaulio rekordas, o Lietuvai netikėtai tapus didžiausia parsisiuntimų skaičiumi proporcingai gyventojų skaičiui valstybe, netyla diskusijos, kad rezultatai buvo suklastoti. Tai visgi kaip su tais rezultatais: suklastoti jie ar ne?
Pabandykim paskaičiuoti apytikriais skaičiais. Naujausiais duomenimis Lietuvos interneto skverbtis yra apie 40%. Tai reiškia, kad internetu naudojasi apie 1,3 milijono žmonių. Užfiksuotas Firefox parsisiuntimų skaičius Lietuvai yra apie 230000. Taigi, beveik penktadalis interneto vartotojų parsisiuntė naująją naršyklę. Tai tik plika statistika, kuri neatrodo pervertinta, nes jei daugiau kaip 50% Lietuvos interneto vartotojų būtų parsiuntę naršyklę tą pačią dieną, aš ir pats imčiau abejoti rezultatais. Dabar apsvarstykime keletą faktų, kurie lėmė tokį mūsų rezultatą.
- Apie Firefox 3 išleidimą ir rekordo siekimą iš anksto buvo skelbiama visuose didžiausiuose lietuviškuose naujienų portaluose: balsas.lt, delfi.lt, lrytas.lt. Lietuviški tinklaraščiai tuo pačiu tiesiog dūzgė apie šią naujieną.
- Šeimos dažniausiai turi ne po vieną kompiuterį namuose, todėl vienas vartotojas galėjo atsisiusti ir daugiau nei vieną naršyklės įdiegimo programą. Maža to, dirbantis turi priėjimą prie kompiuterio su internetu namuose ir darbe. Pas mane, pavyzdžiui, namie yra 2 kompiuteriai ir dar dirbu su kompiuteriu darbe. Pats asmeniškai siunčiausi 2 kartus.
- 50% mano tinklaraščio skaitytojų naudoja Firefox ir ji yra dominuojanti naršyklė. Nors mano skaičiai nors ir kuklūs, bet įrodo tendenciją, kad lietuviai myli Firefox.
- Kiek jūs patys skleidėte žinią apie Firefox parsisiuntimą ir rekordo siekimą visais įmanomais būdais? Aš pats priminiau mažiausiai 3 žmonėms, kurie tikrai žinau, kad parsisiuntė.
- Didžiausias parsisiuntimų skaičius iš Lietuvos buvo besibaigiant rekordo siekimo parai. Lietuvoje kaip tik tuo metu buvo 6-8 val. vakaro: laikas, kuomet dauguma po darbo ar mokslų grįžo namo ir prisėdo prie namų kompiuterio tam, kad ir namie parsisiųstų programą.
Dauguma skeptikų teigia, kad kažkas suklastojo rezultatus, bet ar pasvarsto kokia būtų prasmė tuos rezultatus klastoti? Kažkas turėtų būti asmeniškai suinteresuotas tą skaičių padidinti ir gauti iš to naudos, o dabar gi rezultatas paprastas – Lietuva pirmoje vietoje, o ne kažkoks Petras, Jonas, ar įmonė X, kuri parsisiuntė naująją naršyklę penkis šimtus kartų.
Klastojant tektų susidurti su vienu labai sudėtingu klausimu: tai kiek reikia tų apgaulingų parsisiuntimų, kad sumuštume rekordus: 10000, 100000 , gal milijono? Aš jau net nekalbu apie keblumus technologine prasme, kuomet siųstis reiktų iš daugybės skirtingų internetinių prieigų tam, kad neanuliuotų didelio parsisiuntimų skaičiaus iš to paties interneto adreso. Paskaitykite apie tai kaip Mozilla saugojosi nuo parsisiuntimų apgavysčių oficialiame FAQ.
Ir pabaigai, kiek iš jūsų žinojo, kad bus atliekami tokie parsisiuntimų skaičiaus pagal populiaciją matavimai? Aš tai tikrai nežinojau ir man buvo nė motais. Tiesiog norėjau prisidėti prie pasaulinio rekordo siekimo ir tai sėkmingai padariau. Dabar galų gale nustokime save menkinti ir tiesiog pasidžiaukime, kad esame vieningi siekiant bendro tikslo garsinant Lietuvą geruoju vardu tiek virtualiam, tiek fiziniam pasauliuose.
Na ką aš galiu pasakyt? AMEN, brolau! :)
Na įdomiausia man yra tai, kad likus porai valandų iki tų 24 valandų pabaigos, Lietuva vos vos viršijo Latvijos ar Estijos parsisiuntimų skaičius, o paskutinėm valandom staiga ėmė ir išaugo.
Parsisiųsti kelis kartus net ir iš vieno kompiuterio įmanoma (kad būtų užskaityta), tam tereikia kiekvieną kartą naudoti vis kitą naršyklę ir tik IP adresai sutaps, tačiau IP adresai Azijoj ir taip sutampa tūkstančiams vartotojų, tad į IP adresus atsižvelgti negalima.
Labai norėčiau tikėti, kad tokiam rezultatui turėjo naujienų portaluose paskelbtos naujienos. Gerai parinkta antraštė bei tyzeris galėtų priversti parsisiųsti firefoxą net ir tuos, kurie nežino, kas yra naršyklė (ir kogero visdar nežino). Neįtikėtina, bet galbūt įmanoma.
Tomai, priežasčių kodėl likus porai valandų iki tų 24 val pabaigos staiga ėmė ir išaugo gali būti daug. Kaip žinia, internete leidžiant parsisiųsti šitokį kiekį duomenų neužtenka vieno serverio pajėgumo.
Iš viso per tas 24 valandas buvo parsisiųsta 84 Terabaitai informacijos, kas tolygu beveik 1 GB kas sekundę. Dideli skaičiai dėl kurių tokiais atvejais naudojama interneto ryšio paskirstymo technologija. Spėju, kad Lietuviai naršyklę siuntėsi ne iš Amerikos, o iš kokio nors netoliese esančio serverio, pvz. Vokietijoje. Tokiu būdu duomenys apie parsisiuntimo statistiką ateinantys iš visų serverių į centrinį turėjo kažkokį vėlavimą nes realiu laiku atnaujinti parsisiuntimų skaičių tiesiog nepraktiška: serveriai užlūžtų. Vat tau gali būti ir atsakymas, kodėl „netikėtai“ šoktelėjo parsisiuntimų skaičius.
Kaip parašyta Mozilla FAQ, skaičiuojama buvo pilnų parsisiuntimų skaičius. T.y. turėjo būti parsiųsti visi 6 Mb (tiek „sveria“ Firefox instaliacija). Nežinau kam šautų į galvą išdūrinėti ir tiek vargti siunčiantis kiekvieną kartą iki galo, kad apgautų statistiką.
Aš dar girdėjau, kad buvo sumaišyti Geo-ip, ir Indijos siuntimai atiteko mums… Daug ką girdėjau. Kadangi nesekiau statistikos kas 10 min, nepastebėjau kaip einas nei mūsų kaimynams nei kitiems.
O ir mozilla tikrai pasirūpino kažkokiom salygom (nes to reikalauja Ginesas), pvz. vienam IP ne daugiau 5.000 persisiuntimų. Tai būtų logiška sąlyga, nes kitą kartą siekiant to paties rekordo turi būti tokios pat sąlygos.
Arvydai, žinau šitą reikalą, pats siunčiausi iš olandijos (bentjau sprendžiant iš serverių dns vardų), tačiau tokie vėlavimai tada turėtų įtakoti ne tik Lietuvos rezultatą. Jeigu visa Lietuva ir naudojosi tik vienu (ar keliais) serveriais, kurie vėlavo pateikti savo duomenis, tai tais serveriais negalėjo naudotis niekas kitas, nes kitaip ir kitų šalių (Latvijos, Estijos, Lenkijos ar pan.) statistika būtų šoktelėjus, tačiau visų aplinkinių šalių statistika augo ramiai kaip ir Lietuvos ir TIK Lietuvos statistika galiausiai pašoko, kas reikštų išskirtinį serverį Lietuvai, kuris labai lėvalo raportuoti savo statistiką.
Tomai, aš pateikiau tik kaip vieną galimų variantų. Kaip viskas buvo iš tikrųjų manau Mozilla žino geriau, bet neabejoju, kad Gineso rekordų atstovai neleistų pasinaudoti apgavystėmis, kad įskaičiuoti rekordą.
Viename iš komentarų čia http://weblogs.mozillazine.org.....downl.html radau štai ką:
Manau, kad svarbiausias faktas čia – pasiektas rekordas. Tuo ir reiktų pasidžiaugti :)
Apie Geo-IP problemas kažkaip nepagalvojau, bet irgi labai tikėtina. Netgi labai labai tikėtina kogero.
O koks skirtumas kiek, kas ir ko parsisiuntė? :S Nelabai matau kam taip karštai reaguot.
Viskas dėl matavimųsi, kolega, dėl matavimųsi.. :D
Tai ir taip aišku, kad afrikiečių didžiausi, o aziajatų mažiausi :D
Aš kaip tik siunčiausi vėlai vakare, net maniau, kad jau pavėlavau :) Kažkodėl niekaip neatidarinėjo nuorodos, vienastoks – ačiū jam – davė nuorodą…
Kai parsiunčiau, pamačiau, kad instalas lietuviškas, tada vėl siunčiausi, tik jau anglišką :)
Prieš pat pabaigą, ir dvi laputes :D
Na va, vieną klastotoją jau turim, kas dar prisipažins? :D
Aš tai, tiesą sakant, abejoju. Žinodama, kiek daug man pažįstamų interneto vartotojų apie jokią FF apskritai nežino ir galvos sau nesuka (ne tai, kad jiems IE labai gerai – jie tiesiog negalvoja, ar tai gerai, ar yra alternatyvų), abejoju, kad tiek imtų ir atsisiųstų. Be to, pažįstu ne vieną FF vartotoją, kuris iki šiol naudoja FF 2 ir jam tas pats. Neabejoju, kad parsisiuntė daug. Bet kad daugiausia? Na, galbūt, tikrai nesakau, kad suklastota. Bet iš mano pažįstamų (kadangi jų daug kas visur tamposi laptopus) esu mačius tik retą naudojantį FF…
Džiaugiuosi, kad Lietuvoje yra daugiausia „ungninių lapių“.
Atgalinis pranešimas: elt.lt » Blog Archive » Apžvalga 33 dienai (vasaros)
Pasirodžius FF3 parsisiunčiau EN(US) versija, poto susimąsčiau kad reiktų gal ir lietuvišką versiją išbandyt. Vėliau kilo mintis išmegint naują lapę ant Linux, bet EN ir LT versijos buvo skirtingai paruoštos
viena buvo *.tar kita *.bz2 ar pan, tai nesukdamas galvos jei kartais kažkuri neveiktų pajamiau abi versijas :D Dabar kaip matau visos linux versijos vienodam formate sudėtos *.tar.bz2
Namie 3 veikiantys pc, taigi dar kartą parsiunčiau EN(US) versiją, taip patogiau nei iš kompo į kompą pernešinėt install’ą. Viso 5 parsiuntimai.
Vakare, pasidarė smalsu kuo EN(US) versija skirias nuo EN(British), kągi teko ir tą parisiūst. O jau tiek išbandęs, negalėjau neparsisiųst MAC os X skirtos versijos, kažkodėl ši buvo daugiausiai MB. Tai tiek, kur čia sukčiavimas? :D
Gražiai išdėstytos mintys ;) Aš pats parsisiunčiau keturis kartus :)
A koks skirtumas, suklastoti tie rezultatai, ar ne. Rekordui pasiekti užtektų vos keleto parsisiųstų versijų, nes tokio tipo rekordas anksčiau niekada nebuvo registruotas:) Taip kad rekordas bet kokiu atveju pasiektas.
1. Vienas tinklalapis, dirbantis su Geo IP, mano namų adresą atpažįsta kaip baltarusišką.
2. Pasižadėjimo puslapyje pastebėjau tokį dalyką – pasirenkant kitas kalbas, duomenys apie Lietuvą būdavo skirtingi.
Vat ir tikėk statistika… Nors, be abejo, tikrai malonu būtų, kad mes tiek būtume atsisiuntę.
Manau, teisybė paaiškės, kai Netcraft (?) pateiks statistiką, kiek procentų yra FF naudotojų Europoje. Mes paprastai vilkdavomės žemiau nei viduryje.
Beje, IE6, berods, per 4 dienas iš MS puslapio buvo parsisiųsta 4 mln., iš Download.com – 7 (dėl tikslių skaičių negarantuoju, bet nukrypimas minimalus). Irgi rekordas :)
Neturiu įrodymų, bet žinau, kad tai Domo Mituzo darbeliai.
Karoli, žinios be įrodymų nieko nevertos…
Man atrodo žmogus čia pašmaikštavo ;)
Ar aš pašmaikštavau, gali atsakyti tik Domas Mituzas.
Čia kažkaip per aplinkui atradau šitą vietą, tai truputį išsiviepiau.
Panašiom dienom, kai visi šie įvykiai vyko, buvau Mozilla’os ofisuose, kur pristačiau savo Wikipedijos technologijų prezentaciją jų developeriams, taip pat konsultavom apie tai, kaip geriau daryt FF3 bei ateities produktų platinimą.
Ne karta teko įvairiomis temomis asmeniškai bendrauti su Mozilla Foundation tarybos pirmininku (jis yra Wikimedia patarėjų tarybos narys).
Įvertinus aplinkybes, įdomu, ko reik būt apsirūkius, kad rodyt pirštu į mane :) Nebent tikrai, labai geras humoro jausmas.
Domai, kažkas tik labai rimtai nusišnekėjo. :)
Parašyk jeigu nori, kad panaikinčiau šituos nesąmoningus komentarus iš savo tinklaraščio.
na, man tai tik linksmiau, kad tokių komentarų būna :)
„Neturiu įrodymų, bet žinau“
Skamba įtikinamai :)
Labiausiai patiko jog firefox vien del rekordo siunte ir operos naudotojai :D ar sukciavom ar nea niekas nepagavo , tad viskas ok :)
Pagaliau! Bent keli žmonės kažkiek giria Lietuvą už tokį darbą. Ir tikrai, pastebėjau, kad tik lietuviai ir „čiuožia“ ant savęs, kad sukčiavom. Užsieniečių tokių pastebiu daug mažiau.
Atgalinis pranešimas: Šią savaitę skaičiau… #2 :: Karolis Pocius