Mažinam popieriaus naudojimą?

Toiletpaper Tree1
Creative Commons License photo credit: houseoftext

Firmoje, kurioje dabar dirbu iki pažaliavimo nerealiais kiekiais naudojamas popierius. Tokiais kiekiais, kad net kraupu. Priežastis yra labai paprasta: firma dirba pagal ISO 9001 standartą, todėl darbo procesas yra reguliuojama ir atlikus tam tikrus veiksmus būtinai reikia užpildyti formą, ją atsispausdinti, pasirašyti ir pridėti prie krūvos kitų dokumentų. Visa tai yra daroma dėl labai dažnų klientų auditų (po 3 – 4 kartus per mėnesį). Jau net ne vieną kartą girdėjau aplink save juokais kalbant: „tai tu atsispausdink tą dokumentą, daugiau medžių nupjausim…“

Neesu aš environmentalistas, bet man tiesiog yra keistas toks besaikis popieriaus naudojimas. Man pačiam popieriaus beveik pavyko atsisakyti, pasinaudojant keletu technologinių stebuklų: nešiojamu kompiuteriu ir išmaniuoju telefonu. Visus savo dokumentus, užrašus, darbų sąrašus ir idėjas saugau elektroniniu būdu todėl viskas nuolat pasiekiama ir visada turiu visą reikalingą informaciją po ranka.

Atsimenu, seniau naudodavau paprastą popierinį dienotvarkės kalendorių, kurį tąsydavausi nuolat su savimi. Tie kas jį  naudoja iki šiol tikriausiai pastebėjo, kad užduotys ir nepadaryti darbai dažnokai prapuola tarp užverstų lapų: nepadarei numatyto darbo, turi perrašyti į kitą dieną, nes gali ir neprisiminti atsiversti savaitės senumo puslapius, o surasti reikalingą informaciją kartais pasidaro labai sunku tarp krūvos užrašėlių įvairiais šriftais ir rašikliais. O kur dar svoris… :)

Turbūt kiekvienam ofise surasite veikėją, apsiklijavusių kompiuterio monitoriaus kraštus (kartais ir patį ekraną) Post-it lapeliais su užrašais. Šis išradimas man iš viso yra blogis: ar nepaprasčiau įsivesti priminimą į dienotvarkės valdymo programą? Pats irgi naudojau Post-it stebuklą kol nepatapau „aklas“ aplink monitorių esančiai informacijai, kaip dabar žmonės tampa akli internetinėse svetainėse rodomoms reklamoms.

Taigi, kaip efektyviau tvarkyti informaciją nenaudojant popieriaus?

  • Pradėti naudoti funkcionalų Lightning kalendorių, kurį galima įsidiegti Thunderbird pašto klientui, tą patį gremėzdišką Microsoft Outlook ar Google Calendar, kam patinka internetinės tarnybos. Pagrindinis užduočių ir susitikimų laikymo tokioje sistemoje privalumas: nepadaryti darbai niekada neužsimiršta.
  • Išnaudoti mobiliojo telefono savybes apie kurias galbūt net nežinojote, kad turi: dienotvarkę, užduotis ir užrašus. Telefoną tąsomės su savim visur, kiti net miegot su juo eina kišdami po pagalve. :)
  • Sinchronizuoti telefoną su dienotvarkės tvarkymo programa. Žinau, kad daugumai telefonų yra sukurtos programėlės, kurios leidžia apjungti kompiuteryje esančios asmeninės informacijos tvarkymo programos ir telefono informaciją.
  • Prieš spausdinant dokumentą kelis kartus pagalvoti: ar man tikrai reikia spausdintinio varianto? Gal užteks informaciją perskaityti kompiuterio ekrane?
  • Pirkinių sąrašą įvedinėti į telefoną vietoj mažų popieriaus lapelių, kuriuos kartais pamirštame namie :)
  • Nesinešioti su savimi popieriaus ir rašiklio. Tokiu būdu būsite tiesiog priversti viską užsirašinėti turimomis elektroninėmis priemonėmis. Patikėkit, tikrai padeda. :)

Elektroninis informacijos tvarkymas turi daugybę privalumų ir tuo pačiu padeda nepasiklysti milžiniškuose kasdienės informacijos kiekiuose. Tai pjausim daugiau medžiu ar ne?

Jeigu šis įrašas patiko, nepatingėkit pakomentuoti arba užsiprenumeruoti RSS srautą.

8 komentarai

  1. Kad ir kokios patogios būtų elektroninės priemonės, popieriaus naudojimo visiškai išvengti nepavyks. Bent jau artimiausiu metu. O kad sunaudojamo popieriaus kiekius galima sumažinti, tai visiškai su tuo sutinku, tam pritariu ir pats tą darau:)

  2. Atgalinis pranešimas: Blogorama #448 : nežinau.lt

  3. aš jau gal porą metų naudoju telefą darbams susirašyti, sąrašui, ką parduotuvėje įsigyti, priminimų funkciją ir t.t., bet va, gal dar veidroduko trūksta :)) Kompe taip pat rašausi visą informaciją ir niekaip nesuprantu tų, kurie su savimi tamposi tas milžiniškas darbo knygas, juk jos tik tašę plėšo, o nepadaryti darbai, kaip sakei, užsimiršta užvertus puslapius. Perrašinėt tai tikrai ne man :)

  4. Kai mokiausiuniversitete, tai iš dėstytojų, kurie tikrindavo mano rašto darbus, tik ir girdėdavau: „Tai tu atspaudink – ant popieriaus klaidos lengviau pastebimos.“ :
    O šiaip aš visiškai pritariu, kad popieriaus naudojimo mąstus tiek biure, tiek mokslo įstaigoje, reiktų mažinti.

  5. Prieš spausdinant dokumentą kelis kartus pagalvoti: ar man tikrai reikia spausdintinio varianto? Gal užteks informaciją perskaityti kompiuterio ekrane?

    Neretai nereikia, bet man reikia neprastėjančio regėjimo. Esu ne kartą asmeniškai įsitikinęs, kad prie kompiuterio paskaičius regėjimas „smunka“ labiau, nei spausdintą lapą. Be abejo, bet koks skaitymas jau yra nenaudinga regėjimui. O spausdinu ant abiejų ir paskui į makulatūrą. Vis šis tas.

    Beje, į temą: tualete taip pat taupiai apsivalykite, nes jį gamina ne iš atliekų, o iš normalios medienos. Tik dėl to pigiausio neaišku :)

  6. Daryčiau ir aš taip, dar daugiau negu dabar (jau ir dabar visi to-do yra elektroniniai), bet susiduriu su 2 problemom:

    1) Rašymo greitis. Visgi telefonu rašyti užtrunka ilgiau, nei ranka, o kur dar visi meniu paspaudimai.. daug paprasčiau susirasti lapelį kokį.

    2) Plotas. Popierių naudoju, kai reikia ką nors suplanuoti, taip sakant, mind map’ą pasidaryti, ar dar ką. Ir vėl, joks softas neprilygsta mano rankom, su kuriom noriu paišau lenteles, noriu karves, noriu Eifelio bokštą..

    3) Dalinimasis. Popierių taip paprasčiau paduoti kitam, dar pataisyti, pabraukti, kas svarbu.. Ypač galioja tada, kai nėra normalaus formato, kaip perkelti sukurtą „kūrinį“ iš mano kompo į kitą, kuriame nėra to softo, su kuriuo aš kūriau.

  7. Technologijų amžius. Negi nesuprantu kodėl dar vis būtina viską spausdint. Pripratimas turbūt. Laisvai būtų galima išsiversti su .doc ir pdf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *