Pasakykime NE standartų sumaiščiai

Šiandien apsilankęs „Atviras kodas Lietuvai“ projekto svetainėje pastebėjau kvietimą pasirašyti prieš Microsoft brukamą pačių sukurto Microsoft Office failų formato OOXML paskelbimą ISO standartu. Absurdas, kai jau yra sukurtas ODF (Open Document Format), kurį naudoja Open Office, bet Microsoft tiesiog nenori jo pritaikyti savo Office paketui.

Iš esmės, koks paprastam vartotojui skirtumas ar bus ODF ar OOXML? Vienintelė man matoma problema – sumaištis tarp standartų. Be viso to, kad atviro kodo dokumentų tvarkymo programos turės palaikyti abu standartus, Microsoft bus nė motais tas ODF dokumentų formatas ir siūlys dokumentus saugoti tik OOXML formatu. Nors vartotojui viskas susives į paprastą pasirinkimą ar saugoti mano_failas.odf ar mano_failas.ooxml, technologiniu požiūriu slypi daug gilesnės problemos:

  1. Jau egzistuoja standartas ISO 26300 Open Document Format (ODF): papildomi standartai reikalauja išlaidų verslui, valstybei ir piliečiams;
  2. Nėra nei vienos tinkamos OOXML realizacijos: Microsoft Office 2007 išsaugo failus specialiu formatu, kuris skiriasi nuo OOXML specifikacijos;
  3. Specifikacija nėra pilna, pavyzdžiui, nėra autoSpaceLikeWord95 bei useWord97LineBreakRules aprašymų;
  4. Daugiau nei 10% specifikacijos pavyzdžių neatitinka XML;
  5. Nėra garantijos, jog pilnai ar iš dalies atitinkančios OOXML specifikaciją programinės įrangos kūrėjai nenukentės nuo patentų ar patentų mokesčių kompanijai Microsoft.
  6. Formato specifikacija kertasi su jau egzistuojančiais standartais, tokiais kaip ISO 8601 (Datos ir laiko vaizdavimas), ISO 639 (Vardų ir kalbų vaizdavimo kodai) bei ISO/IEC 10118-3 (Kriptografinė maiša);
  7. Elektroninių lentelių formate yra klaida, kuri neleidžia įvesti datų iki 1900 metų: ši klaida yra tiek OOXML specifikacijoje, tiek Microsoft Excel 2000, XP, 2003 ir 2007;
  8. Specifikacija buvo sukurta nesinaudojant patirtimi bei ekspertizėmis suinteresuotų šalių (gamintojų, pardavėjų, pirkėjų, naudotojų bei kontrolierių), o išskirtinai iš Microsoft pusės.

Jeigu šie argumentai įtikino, kviečiu išreikšti savo nuomonę apsilankius specialiai tam peticijai sukurtame puslapyje lietuvių kalba. Būtinai reikia įvesti savo el. pašto adresą, nes į jį atsiųs peticijos aktyvavimo kodą.

Aš pasirašiau, o dabar man pasakykit ar realiai tos peticijos kokios nors apčiuopiamos naudos duoda?..

Papildymas (2008.06.20): Gaila, bet pavėlavom… OOXML jau patvirtintas ISO standartu. Pastaba sau: prieš skelbiant informaciją įsitikinti, kad tai nėra senos žinios.

Jeigu šis įrašas patiko, nepatingėkit pakomentuoti arba užsiprenumeruoti RSS srautą.

6 komentarai

  1. MS myli nesuderinamumus, kuo daugiau nesuderinamumų, tuo daugiau programinės įrangos reikia nupirkti, ir tuo mažiau žmonių naudos alternatyvius formatus, nes MS dokumentai vistiek sudaro didžiąją dalį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *