Google laukia tokia pati ateitis kaip ir Microsoft, netikite?

Googe = Microsoft

Be Google kiekvienas interneto vartotojas negalėtų išgyventi nei dienos: paieška, el. paštas, RSS skaityklė, Android OS, online dokumentai ir visas kitas gėris, kurį sukūrė ši korporacija tapo neatsiejama mūsų kasdienio interneto naudojimo dalimi. Per gana trumpą laiką firma užsitarnavo gerą vardą dėl sugebėjimo kurti nemokamus online produktus, tačiau atrodo laikai keičiasi. Anksčiau reaguodavusi į vartotojų poreikius dabar Google ima atrodyti kaip labai sunkus sunkvežimis, kurį pasukti reikiama linkme darosi vis sunkiau. Mes tam sunkvežimyje kaip tik ir sėdime.

Kuomet firma maža, jai labai nesunku greitai prisitaikyti prie vartotojų poreikių, ypač jeigu jos paslaugomis naudojasi tik šimtai ar tūkstančiai. Google paslaugomis, taip kaip ir Microsoft, naudojasi milijonai. Nesvarbu ar tai būtų nedidelės naujos funkcijos GMail įdiegimas, ar Microsoft Windows klaidos ištaisymas, kiekvienas pakeitimas reikalauja nežmoniškai daug resursų testuojant naujas funkcijas, kuomet sistemomis naudojasi milijonai. Menkiausias neištestuotas kompiuterio konfigūracijos skirtumas net po smulkaus atnaujinimo gali „nulaužti“ iki tol be priekaištų veikusias kitas funkcijas.

Testavimas yra neatsiejama sistemų diegimo dalis, o jeigu neištestuoji, gaunasi didelis pššš, kaip tai iki šiol yra su AdSense ir lietuvių kalbos palaikymu Google reklamoms.  Nors Google apie AdSense palaikymą lietuvišką turinį turinčioms svetainėms oficialiai tinklaraštyje pranešė prieš 5 dienas, tik vakar po dešimtojo karto „praėjau“ robotų registracijos patvirtinimą, nes vis atmesdavo, dėl „nepalaikomos kalbos“. Po patvirtinimo reklamų valdymo puslapyje gaunu pranešimą:

* We do not currently offer AdSense for Content in Lithuanian. For more information, visit our Help Center.

Kas tai: testavimo trūkumas ar bandymas paerzinti savo vartotojus? Bet ką aš čia skundžiuosi su tuo AdSense ir mūsų mažyte lietuvišką turinį kuriančių svetainių rinka…

Atrodo, kad Google kaip ir kiekviena didelė korporacija pradeda prarasti ryšį su savo vartotojais. Ar nesusidaro įspūdis, kad Google produktų kuriamos funkcijos kažkur pameta paprastumą ir naudingumą vartotojui? Nenuostabu. Su milijonine Google auditorija geriausia ką gali gauti užklausęs Google pagalbos tėra tik automatinis Google pagalbos sistemos roboto atsakymas apsilankyti dažniausiai užduodamų klausimų puslapyje arba pagalbos skiltyje, o savo funkcionalumo pasiūlymus gali susikišti pats žinai kur. :)

Google = Microsoft? Dar kol kas ne, bet atrodo viskas ritasi ta linkme: sulėtėjęs novatoriškumas, apmaudžios klaidos ir tikrų vartotojų poreikių ignoravimas yra tai, dėl ko visi senai keikia Microsoft, o Google simptomai jau ryškėja. Po kokių trijų metų, kai Google, taip kaip dabar Microsoft, dėl savo sprendimų vis dažniau bus laikomas pajuokos objektu, skaitysit mano įrašą ir linksėsit galva, kad Arvydas buvo teisus. Netikit?

Jeigu šis įrašas patiko, nepatingėkit pakomentuoti arba užsiprenumeruoti RSS srautą.

15 komentarų

  1. Iš dalies pritariu. Visų didelių korporacijų, įmonių ateitis tokia nebent būtų didelis noras kažką keisti ir būtų sugalvota sistema, savotiškas klientų aptarnavimo modelis, kuris tiktų panašioms problemoms spręsti. Dar įdomiau bus, kai Google išleis savo OS, nes tada pasipils dar daugiau nepatenkintų ar tų, kuriems kas nors neveikia.

  2. Keli bangas? :)

    Na, pradėkim nuo to, kad rašydamas šį įrašą negali būt objektyvus, nes esi valdomas emocijų.

    Toliau tęskim tuo, kad Google su M$ buvo lyginama turbūt nuo tada, kai tapo vieša kompanija (kai pradėjo prekiaut akcijomis).

    Na ir galiausiai, tikiuos, kad tavo bėdos išsispręs ir nebebūsi toks piktas.

    Pripažink, juk didžiausias „zlastis“ ima dėl to, kad nėra realių alternatyvų, o prie šio lovio niekaip tavęs neprileidžia ;)

    • Smulkmė čia, ne bangos. :) Tiesiog mano asmeniniai pastebėjimai. Aš neesu piktas ir šiaip aš kantrus žmogus. :)

      Teisybė, nebūtų buvę problemos su AdSense – nebūčiau ir parašęs šio įrašo, bet gerai pamąsčius ar netiesa, kad mano išvardintos problemos yra visų didelių firmų liga. Panašia liga serga net ir firma, kurioje dabar dirbu, nors joje vos 200 darbuotojų.

  3. ką ten Leninas sakė? „užtenka jus stipriai pastumti ir nugriūsit nes supuvę iš vidaus“ ?
    gal ne visai tinka (šmaikštas čia turėjo būti), bet esmė ta pati — nežino istorija dar imperijos, kuri nesugriūtų. viena priežasčių — per didelė tapo.
    neberandu įrašo, bet pasmalsaučiau, kiek žmonių dirba Japonijos kompanijoje, gyvuojančioje daugiau, nei Lietuva savo vardą mini. spėju, kad labai nedaug.
    o Google, imho, turi ir daugiau panašumu su MS. jei taps tokia monopolininke (Chrome-Gmail-GDocs-YouTube-etc ir nebereikia OS) kaip MS, jei dar gyvuos Europos Sąjunga (irgi kada nors subyrės), tai gaus baudų, kaip dabar MS.
    nekintantis gyvenime tik vienas dėsnis — viskas kinta.

  4. Labai tikiuosi kad ne..
    Bet ar įmanoma juos sustabdyti ir pakreipti kita linkme? Geras klausimas.
    Visos kompanijos man panašios į sniego rutulį, kuris rieda nuo kalno ir vis didėja ir didėja. Blogiausia tai jog vistiek kažkada atsiras kažkas į ką rutulys trenksis ir subyrės į mažesnius gabalus arba visai išnyks. O kas bus tada? Kas nutiktų jei nebeliktu googlo? Kažkaip nejauku net įsivaizduoti ( o įsivaizdavus norisi greičiau bėgti į kokį kaimą ir pradėti viską iš naujo ).
    Kodėl nėra konkurentų feedburneriuj? Nes tokiam agregatui riekia labai didelių resursų? Taip. Bet klausimas ar jis atsiperka? Spėju kad ne, kaip ir tavoVamzdis. Tad pinigų reikia iš kažkur kitur, iš kažkokios kitos veiklos, kuri labai pelninga ir kompensuotų nuostolingas veiklas. O kas būtų jei jie pradėtų pildyti pavienių žmonių prašymus, nors ir labai geras idėjas, bet naudingas gal tik saujelei žmonių? Tuomet nebebūtų spėta padaryti kitką, kas gal būt pritraukia ir laiko mases? ( Dažniausiai masės būna neišrankios, taip? ) O tai reiškia mažėjančia rinkos dalį ir visą kitą kas būna tada..
    Pats dirbu firmoje ir žinau, kad galimybė kuri bus naudinga keliems klientams neverta laiko (ankščiau galvojau – kaip tai?) kuris yra sugaištamas padaryti kažką dideliai firmai (kuri mokės daugiau, iš esmės galima tai sulygti su masėmis kurias minėjau ankščiau). Kodėl? Nes reikia išlaikyti firmą ir žiūrėti į rytojų :)

    Ir spėju jei LT kažkas kur šiltai sėdi būtų nesilaužę laukdami _patepimo_ ad(no)sense būtume jau senai turėję….

    O moralas paprastas – reikia tapti įtakingesniems.. (ne, ne oligarchais ar panašaus plauko tipais). O kaip tai padaryti paprastiems geekams? Atsakymas paprastas = 42 ;)

  5. Įtakingus ir didelius keikti yra labai lengva, nes ir mažiausia jų klaidelė labai greitai pastebima (turi įtakos dideliam kiekiui vartotojų). Buvo metas keikti IBM, po to Microsoft, dabar artėja Google eilė. Kas po to? :)

  6. Lfx,
    kadais svarstėme „o kas bus, jei nebus altavista?“ ir ką? gyvi. altavista yra, tik jau užmiršta. ją pakeitė google. kas garantuos, kad google neištiks toks pat likimas? gera vieta tuščia nebūna.

    Andriau,
    jei dar nepradėjai, jau keik Mozilą su viskuo, ką kuria.
    o po to — bet kurį didelį užaugusį i mažo.. nes mes tai maži :)
    ir Linuxams ateis eilė :)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *