Kodėl Linux niekada neišstums Windows

Linux ir Windows

Nuotrauka iš walpaperpimper.com

Perskaičiau šiandien Linuxoido straipsnį apie tai kodėl linuxai nepajėgia išstumti Windows ir noriu paprieštarauti ten išsakytai nuomonei. Windows vartotojų nenorą pereiti prie Linux lemia dvi pagrindinės priežastys: per didelis prisirišimas prie daugiau nei dešimtmetį naudojamų Windows technologijų ir nesugebėjimas išmokti operacinės sistemos, kurioje viskas yra šiek tiek kitaip nei jau įprastuose Windows. Linuxoido išvardinti rinkos segmentai tėra viena iš mano išvardintų problemų pasekmių.

Dėl pirmos priežasties daugiausia „kenčia“ firmos. Kuomet visa firmos infrastruktūra yra paremta Windows technologijomis pradedant el. paštu ir baigiant specialiai firmos vidinėm reikmėm sukurtom programom, pereiti prie visiškai nesuderinamos technologijos reiškia didžiules investicijas, darbuotojų apmokymus ir didelį klausimą ar investicija atsipirks. Nors Linux visiškai nemokama operacinė sistema, už diegimą integravimą ir priežiūrą vis tiek reikia mokėti pinigus. Tokiais atvejais jau turima mokama programinė įranga yra daug vertingesnė už net ir nemokamą alternatyvą.

Jei firmoms sunku pereiti prie naujos operacinės sistemos dėl „inercijos“, atrodytų, kad paprastiems vartotojams ši problema neturėtų egzistuoti. Deja, bet paprasti vartotojai tiesiog nesugeba pereiti prie kitos operacinės sistemos nuo Windows vien dėl nepažįstamos aplinkos. O kur čia Linux’e C:\ diskas? Kam čia tos dvi juostos viršuj ir apačioj? Kaip suinstaliuoti naujas programas? Kodėl nėra setup.exe? Kodėl aš negaliu žaisti World of Worcraft su Linux??? Atrodė, kad Linux šviečia graži ateitis, nes buvo pradėtas intensyviai diegti NetBook kompiuteriuose, bet rezultatas gavosi toks, kad didžioji dalis NetBook’ų su Linux OS buvo tiesiog gražinama atgal gamintojams dėl to, kad vartotojai nesugebėjo išmokti jais naudotis.

Prie išvardintų priežasčių prisideda firmų ir paprastų vartotojų požiūris, kad nemokamas produktas turi mažesnę vertę už analogišką mokamą. Nesvarbu, kad Linux nereikalinga antivirusinė apsauga – vartotojas geriau nusipirks antivirusinę programą su Windows ir jausis „saugus“ nei patikės, kad Linux virusai tiesiog neegzistuoja. Nekalbu apie lietuvius šiuo atžvilgiu, tai – labiau vakarų Europos šalių ir Amerikos požiūris, o jų vartotojų rinka ir diktuoja sąlygas kompiuterių gamintojams.

Kokios pasekmės? Vartotojai nenori Linux, nes nenori keisti savo įpročių: pabandę šią atviro kodo operacinę sistemą jie gražina kompiuterius pardavėjams atgal nes nesugeba išmokti dirbti. Dėl to kompiuterių gamintojai atsisako diegti Linux į naujus kompiuterius ir renkasi visiems įprastus Windows. Nėra paklausos – nebus ir pasiūlos. Rinkos segmentai čia ne prie ko. Taip ir gaunas, kad Linux plečiasi tik entuziastų dėka, nes pavėlavo gerą dešimtmetį sukurti patogią, naudingą ir paprastą vartotojo sąsają. Kuomet prieš dešimtmetį ant Windows visi pliekėm Doom, Quake, Civilization, Carmageddon ir naudojomės be problemų visais Plug and Play įrenginiais, tuo metu Linux kiekvieną kartą norint atsidaryti failus esančius ką tik įdėtame CD-ROM reikėjo komandinėje eilutėje įvesti:

mount -t iso9660 -o ro /dev/cdrom /mnt/cdrom

Beje, išimti diską galima buvo tik parašius kitą komandą:

unmount /mnt/cdrom

kitaip spaudžiant disko išėmimo mygtuką niekas neįvykdavo. Per dešimtmetį Linux tapo nepalyginamai draugiškesnis vartotojui, ypač kuomet atsirado Canonical su Ubuntu ir smarkiai pakėlė distribucijų kokybės kartelę. Gaila, kad tai padarė gerokai per vėlai: nežinia kaip pasaulis atrodytu šiandien jei Linux dominuotų paprastų vartotojų kompiuterių OS rinkoje.

Papildymas 2009-08-27 22:42 Skaitytojas GODhack pastebėjo, kad laptopų grąžinimai tebuvo tik nešvarus Microsoft reklaminis triukas. Nors mano argumentai dalinai buvo paremti šiuo teiginiu, visgi iš savo patirties galiu pasakyti, kad paprastą vartotoją „priversti“ naudotis Linux labai sunku ir jeigu yra galimybė rinktis tarp Linux ir Windows,  jis visada rinksis grįžti prie Windows. Vis tiek atsiras kažkokia įprasta programa, kuri tiesiog neveiks ant Linux ir kurios labai reikės. Mano šeimyniniu atveju tai buvo Alkonas. Linux Format žurnale taip pat skaičiau panašų eksperimentą su žmona ir ten jis taip pat nepasisekė dėl vartotojams įprastų programų trūkumo. Tikrai prisimenu, skaitęs kažkur, kad didžiausias JAV elektronikos tinklas CompUSA išėmė kompiuterius su Linux nuo lentynu nes vartotojai tiesiog nenorėjo pirkti „kažkokios Linux“, gaila tik kad dabar nerandu to resurso. Kad ir kaip ten bebūtų su vartotoju pripratinimu, vis tiek tai nepakeičia fakto, kad naujų kompiuterių kuriuose standartiškai įdiegta Windows yra nepalyginamai daugiau nei kompiuterių, kuriuose įdiegta Linux.

Jeigu šis įrašas patiko, nepatingėkit pakomentuoti arba užsiprenumeruoti RSS srautą.

60 komentarų

  1. Aš matau dar vieną problemą – pačios OS kreipimas reikiama linkme. Tokios kompanijos kaip MS ar Googlas turi labai gerus strategus ir vadybininkus, kurie numato ir kreipia projektą reikiama linkme.
    O su Linuxu to kaip ir nėra (ar aš klystu?). O kai nėra, kas sako ką daryti ir į ką tiksliai orientuotis gaunasi.. nemasinis produktas? :)
    Geriausia tai iliustruoja xkcd komiksas http://xkcd.com/619/ ;)

    • Linux OS reikiama reikme nukreipti sunku. Matai, kitaip nei Windows ar MacOS, Linux sudaroma iš daug atskirų atviro kodo programų/komponentų, kurie patys turi savo lead programuotojus ir infrastruktūrą. Taigi atskiros distribucijos tik gali nuspręsti kurias programas ir kokias jų versijas dės į savo katalogus ir kurias ne. Atmetamos dažniausiai nestabilios ar turinčios saugumo skylių. Todėl ir gaunas, kad nors ir naudoji Ubuntu, pagalbos kartais reikia ieškoti ne tik Ubuntu forumuose, bet ir programos kuri neveikia pagalbos puslapiuose. Google tokiais atvejais geriausias draugas, paprasti vartotojai tiesiog nemoka suformuluoti paieškos užklausų, kad gautų labiausiai jų problemą atitinkančius rezultatus.

  2. O aš vis tiek manau, kad Linux Ubuntu tikrai neskirta paprastam vartotojui. Visų pirma dėl to, kad pusė hardware ant jos neveikia, norint su ja dirbti vis tiek reikia naudot terminalą. tai neišdirbta ir neišbaigta sistema, kuri neskirta masėms. Plačiau apie tai rašiau savo straipsnių serijoje apie Chrome OS.

    • Beveik sutinku su tavo nuomone. Sakau „beveik“, nes susikonfigūruoti kompiuterį su Linux OS reikia kantrybės, nebijoti dirbti su terminalu ir mokėti kastis po forumus. Jeigu yra išmanantis žmogus, kuris gali pilnai sukonfiguruoti kompiuterį, kad jis veiktų be priekaištų, tuomet paprastas vartotojas turi galimybe juo naudotis jeigu užtenka tik meilo, skaipo ir Firefox naršyklės. Sakau iš patirties, nes žmonai buvau įdiegęs Ubuntu ir ji puikiai juo naudojosi pusę metų. Aišku, iš pradžių kokią savaitę keikė mane kol priprato. Pripratusi tiems paprastiems kasdieniams interneto naršymo darbams Ubuntu yra idealus.

    • Galima sužinot tą pusę, kuri neveikė? :) Turėsiu omenyje pirkdamas techniką.

      O man, pvz., Windows 2000/XP/Vista su puse įrangos neveikia normaliai – reikia tvarkyklių. Laimei W7 šiek tiek pataisyta šis klausimas :) . Bet ne visai.

  3. Vėl keli bangas?! :)

    Na gerai jau gerai, šį kartą tau pritariu. Tiesa, turiu porą pastabų:

    1. Tam tikrais atvejais M$ savo programinę įrangą dalina nemokamai ar net pusvelčiui (pvz mokymo įstaigoms). Taip jie ne tik „nubraukia“ tą linux nemokamumą, bet ir auginasi sau robotukų armiją – M$ univere ar darbe = M$ namie (dėl legalumo šįkart nekalbėsiu).

    2. Dėl tų netbook grąžinimų tai viskas priklauso nuo to kaip pažiūrėsi. Visų pirma jei ne linux, jie nebūtų tokie pigūs. Antra, nors ir buvo kilus banga pranešimų, kad linux’iniai netbookai gražinami atgal, DELL šią savaitę pranešė, kad nieko panašaus nepastebi. Kvepia M$ PR :)

    3. Manau, kad Linux realiai galėtų pakeist Windows jei tik kas nors kokiu nors būdu suorganizuotų masinį kraustymąsi. Tačiau to greičiausiai niekad nebus, todėl grįžtam prie tavo įrašo pavadinimo :)

    O ir šiaip nežinau ar pasaulis būtų geresnis jei staiga vietoj Windows visi imtų naudot Linux. Vistiek viena ar kita distribucija išlįstų kaip pagrindinė (na, kad ir Ubuntu). Be to tada pradėtų atsirasti linux virusai ir t.t.

    Same sh*t different day :)

    • 2. Gal ir M$ PR, bet faktas tas, kad kai ieškojau žmonai naujo NetBook, pasirinkimas su Linux buvo toks menkas palyginus su Windows. Užsukus iš vis į kokią nors kompiuterinių prekių parduotuvę NetBook su Linux OS iš viso nė su žiburiu nerasi. Vėl ta pati problema: paklausa – pasiūla.

      3. Masiniam kraustymuisi turi būti priežastis, o rimtų priežasčių kodėl nusipirkus laptopą su Win ir sumokėjus licenciją norėtųsi persikraustyti į Linux kaip ir nėra.

      Linux’ui sukurti virusą yra košmaras dėl to, kad kiekvienas Linux OS kompiuteris turi skirtingą konfiguraciją. Jeigu viruso autorius norėtų naudoti kokią nors tarkim tinklo naudojimo biblioteką, jis niekada negali būti tikras, kad ta biblioteka yra įdiegta vartotojo kompiuteryje. Jei norėtų tą biblioteką įsidiegti, jam tektų gauti iš vartotojo administratoriaus teises, o to padaryti paslapčia neįmanoma. Su Windows viskas paprasta: OS iš karto eina su visom reikalingom bibliotekom, paprasta įdiegti naujas, nes Microsoft laikosi suderinamumo politikos ir 99% vartotojų kasdien dirba su administratoriaus teisėmis. Ideali vieta auginti ir skleisti virusus :)

      • Dėl virusų, tai jei Linux išeis į „mainstream’ą“, bus kelios populiarios dstribucijos ir tada joms galima bus virusus daryt. Tarkim virusai specialiai ubuntu ir pan.

        O tas saugumas yra gerokai pervertintas. Žiūrėk ką paskutinę savaitę atrado — kernelio saugumo spragą, kuri 8 metus nepastebėta buvo.

        • Vis tiek nesutinku, kad gali atsirasti virusai specialiai Ubuntu. Kenkėjiškiems veiksmams atlikti programai reikia gauti administratoriaus teises. Supaprastintas pavyzdys: jei programa užsinorės pasislėpti nuo vartotojo, jai reikės gauti specialias tam teises, o tam kad jas gautų, vartotojas turi įvesti savo slaptažodį iššokusiame lange. Maža to, virusui pirma reikia patekti pas vartotoją į kompiuterį, o tai padaryti yra labai sunku, iš anksto nežinant kompiuterio konfiguracijos. Su Windows gi viskas paprasta: jei vienas kompiuteris turi saugumo spragą, jį turi ir visi likusieji.

          Spragų aptikimui ateina į pagalba atviras kodas. Vietoj to, kad sistemą kurtų dešimtys programuotojų, išeitinius programos tekstus gali analizuoti tūkstančiai ir ieškoti juose spragų. Linux kernelis šiaip yra labai sudėtingas „organizmas“, jeigu ta spraga būtų buvusi tokia akivaizdi, ji būtų buvusi seniau pastebėta. Surado, pataisė, išsiuntė visiems atnaujinimus ir OS toliau saugi.

          • Kiek Win vartotojų, įpratę kaskart instaliuodami programą spaudinėti aklai „next“ mygtuką, skaitytų, kas parašyta ir tada vestų slaptažodį?

          • Skirtumas tarp aklo Next mygtuko maigymo yra tas, kad jei esi priverstas įvesti savo slaptažodį, visada paskaitai dėl ko tai darai. O gal paprasčiau bus nuspausti Cancel? :)

  4. Patys kalti, kad iš tiek distribucijų taip ir nepakūrė tokios, kuri galėtų pakeisti Windows.. Jei žmogus ieško setup.exe, tai galbūt tokį reikia ir įdėti. Koks skirtumas, kaip vadinasi kažkas ar atrodo, tegu išorė būna panaši, ir žmonės negrąžins tų kompų.. bet kiek bandė tų netbook daryti, visada būdavo tie patys tie linux, kur be konsolės ir nemokant komandų toli neisi..

    Ir dar ne pačiuose Linux problema, o jų programose. Žmonės nenori telefono, kuriam nėra programų, ir perka šūdą kaip iPhone vien todėl, kad jame yra app store su daugi programų. Taip ir Windows turi daugiausiai programų, o Linux praktiškai neturi nieko, nes didieji soft gamintojai tik Win versijas daro.

    • Na, sakyti, kad Linux neturi programų gali tik tas, kuris niekada nesinaudojo Linux :) Programų funkcionalumas palyginus su Windows alternatyvomis čia jau kitas klausimas. Iš patirties galiu sakyti, kad Linux programų funkcionalumas smarkiai tobulėja.

    • Nekalbėk taip :). Tiek Adobe PhotoShop yra (per Wine) galimybė paleist, aišku, jei dirbant ilgiau, tada gal ir stabdo.

      O šiaip, programų yra, gal mažiau „megėjiškų“, tikslios paskirties neturintiems poreikiams.

      • Windows ir per emuliatorių yra Windows. Tai kam rašyti Linux, jei vistiek Windows naudosi.. :)

        Yra programų alternatyvos, bet ta pati problema, kad jei žmogus naudojo Photoshop, tai jis nenaudos Gimp. Jei naudojo Winamp, tai jis nenaudos Amarok, kadangi ten viskas kitaip ir reik per naujo mokytis.. O jis tą daryti tingi. Ir čia pagrindinis stabdis, kad kol nebus daugumos programų, tol žmonės ne dėl OS, bet dėl naujų programų nepereis, nes jie tingi mokytis ar bandyti naujas.

    • „bet kiek bandė tų netbook daryti, visada būdavo tie patys tie linux, kur be konsolės ir nemokant komandų toli neisi..“

      O tu bent jau kada gyvenime rankose laikei netbook’ą su linux’ais? Aš asmeniškai įsigijau su windows, bet po kelių savaičių įsidiegiau Ubuntu Netbook Remix. Ir ką tu pasakysi? Terminalą įsijungiu tik iš įpročio, patogiau įrašyti sudo apt-get install nei atsidarinėti kažkokį paketų menedžerį. WI-Fi, BT, visos kitos funkcijos veikė iškarto ir be kokios kitos konfigūracijos. Samsung NC10.

      Tokias kalbas kaip tavo, dažniausiai skleidžia jaunimas iš nuogirdų.
      Ir apskritai, Linux šiuo metu labiau tinka patyrusiems vartotojams (nors paskutiniu metu ten žymiai viskas labiau user friendly, nei Windows, kaip konkretus pavyzdys – ubuntu, kubuntu). Patyręs vartotojas įsirašys, susikonfigūruos ir naudosis ilgai ir nuobodžiai, tuo tarpu daržovė, sėdinti prie kompiuterio, persirašinės win kas kelis mėnesius.

      • Tai aišku, aš net nežinau, kas yra netbook.. :)) http://www.topzone.lt/tag/netbook-testas

        Man tai buvo kančia kažkada sėdėti su pirmuoju Asus EEE PC 701, kol dvi savaites teko laukti Corsair rakto, kad galėčiau Windows įsirašyti.

        Linux užteks žmogui, kuris tik intiką naršo. O aš norėjau filmą pažiūrėti, norėjau namuose prie tinklo prisijungti, ir nieko negalėjau padaryti.. net forumus linux geeku praknisęs, vistiek tų filmų nepaleidau, įrašiau kodekus, o man jis vistiek strigo, kiti kompai su Windows išvis netbook tinkle nematė..

        Po to su Windows visi jau galėjo spartinti, jį kitaip laužyti, o Linux kaip sėdėjo vietoje, taip ir liko. Galbūt ten kokį ubuntu įrašius, ir geriau, bet vėl aš jokių Ubuntu ilgiau savaitės nenaudojau, nes neįmanoma, kadangi visad atsimuši, kad kažkokios programos nėra Linux.

        • Ir dar vienas dalykas, kad WIndows tiesiog spartesni nuo netbook iki gero desktop PC. Pas ką seni triperiai stovi, jiems Linux gerai. O ant visų naujausių kompų pastoviai problemos kaip man nuo visų netbook, lapių ir desktop žaidimų PC.

          • Tai tada sutinki, kad Windows ir greitesni ant naujų kompų..? Tai kas norėtų ant blogesnės OS pereiti?

            Aišku, gal tik mano kreivos rankos, bet kažkaip visokie Ubuntu man pastoviai nemato arba nemoka išnaudoti proco ir VGA galimybių. Pvz. naudoja tik 4 branduolius, nors procas palaiko HT, tai Win paskirto viską 8 threadams. Taip pat nesupranta, kad procesorius spartintas. O apie VGA išvis patylėsiu, kažkokio pingvinų lenktynės stringa, kai Windows GTA 4 maksimaliais nustatymais ant to kompo žaidžiu.. Ir driverius tipo įrašė VGA..

        • Tai čia jau labiau atzgrubnagiškumas, kai tinklo nesugebama susikonfigūruoti. Ką ten konfigūruoti? Pasileidi samba ir viskas. Man abipusiškai veikia xp ubuntu tinklas be jokių programų.

          Dėl video sutinku, buvo problemų su kai kuriais grotuvais, bet vėl gi, VLC išspręndžia visas bėdas, lygiai kaip ir windowsuose, kur be vlc neko ir nežiūrėdavau.

        • Dauguma žmonių galbūt tik intiką naršo su kompu.

          Aš naudoju daug specializuotų programų, kurios tik Windows būna, ir todėl aš ant kitos OS nepereisiu, kol tos programos neveiks ten.

          Lygiai tas pats buvo, kai viena programa tik Linux veikė, ir reikėjo visą semestrą linux kompe turėti, nes tiesiog kitose OS ji neveikia, o alternatyvų nėra.

          Taip pat ant senų Win korė visus arklius, nes jie tikrai š buvo.. bet šiandien jau yra Win 7, kurie ištaisė visas senų versijų blogybes, ir dabar jei reiktų rinktis lygiai iš visų OS, vistiek Win 7 naudočiau. Šiandien jie man patogiausi ir geriausiai atrodo prieš kitas OS.

    • Aš rašiau, kad taip būdavo prieš 10 metų. Dabar Linux puikiai užmountina ir unmountina CD, USB flash, išorinius diskus, planšetes ir daug kitų įrenginių, taip kad nesiskundžiu :)

  5. Shared by vienastoks
    Cha! Galėčiau ir aš savo indėlį į šią diskusiją mestelėti, bet nenoriu praleisti savaitgalio moderuodamas komentarus. :) Arvydas neteisus dėl pripratimo: žmonės persimetą į Mac (ir priešinga kryptimi) per savaitėlę maksimum. Linux nėra „skirtingesnė“. Linux bėda ta, kad ji neturi stereotipinio vaidmens. Jei Windows vaidmuo darbe – Excel, o namie – žaidimai; jei Mac vaidmuo – kūryba (grafinė, muzikos ir t.t.), tai Linux vaidmuo kas?.. Serveris? Programavimas? Nepasakyčiau, kad patrauklios masėms rolės. Na, Linux dar turėtų būti patraukli maištingoms sieloms, bet ne visi pasiryžę dėl to keisti OS.

    „Pripratimą“ aš labiau akcentuoju firmoms dėl turimos programinės įrangos nematerialinės vertės. Vartotojai puikiai gali konvertuotis iš bet kurios OS į bet kurią kitą jeigu tam turi motyvaciją, o motyvaciją prarandama labai greitai kai vartotojai susiduria su nepažįstama aplinka ir niekas neaišku kaip ką daryti. Mac OS gi šiek tiek kitas reikalas. Ten sumokėjus tokią sumą už Apple kompiuterį norom nenorom konvertuosiesi :) , o ir pati OS yra saldainiukas: viskas gražu ir paprasta naudoti kaip du kart du. Linux yra labai skirtinga nuo MacOS tiek filosofija, tiek išbaigtumu.

    Džiugai, tai kad padarei atskirą srautą kaip alternatyvą savo blogoramoms yra gerai, bet faktas, kad tinklaraščių autoriai praranda tavo komentarus yra problema į kurią vertą atkreipti dėmesio. Jei neprenumeruočiau tavo srauto net nebūčiau sužinojęs, kad parašei komentarą…

    • Na, tai aš dažnai į Blogoramą paskui tas pastabas sudedu. :) Diskusija Google Reader turi savo privalumų – aš pamatau, kai į mano komentarą atsako. Kol bus išrasta sistema, kaip sekti visur savo paliktus komentarus, komentuojančiam taip patogiau. Bet dėl autorių – taip, juos skriaudžiu (jei mano komentarai kam svarbūs).

      O dėl „firmų pripratimo“… nežinau. Firma, kurioje dirbu, į Mac „susikonvertavo“ labai greitai – patys darbuotojai pažadėjo, kad išsivers su OpenOffice. :) Priklauso nuo verslo srities, bet vis dažniau aptinkama, kad galima visiškai išsiversti ir be MS Office. O tada jau kiekviena platforma laisva vilioti lygiomis teisėmis. Ir būtent čia Linux neturi svarių argumentų, kodėl rinktis ją.

      • Ačiū už paaiškinimą dėl komentarų. :) Kaip supratau, tai tu matai jei kas atsako į tavo komentarą iš Google Reader, bet ne tinklaraštyje?

        Na matai, bet juk negali spręsti tik apie vieną firmą kurioje dirbi. :) Pavyzdžiui kiek man teko dirbti su firmomis užsienyje, į Linux skeptiškai žiūrima būtent dėl mano išvardintų priežasčių.

        Šiaip Linux svariausias argumentas yra tas, kad ji yra visiškai nemokama. Klausimas tik ar tai duoda apčiuopiamos vertės firmai ar asmeniui, ypač jei kartu su nauju kompu jau gauni Win ar MacOS.

  6. >bet rezultatas gavosi toks, kad didžioji dalis NetBook’ų su Linux OS buvo tiesiog gražinama atgal gamintojams dėl to, kad vartotojai nesugebėjo išmokti jais naudotis.

    Cia yra ne kas kitas o microsofto paleisti nesamoningi skiedalai. As Jau originaliam strapnsnyje parasiau ilga komentara tai cia belieka tik pratesti su papildomu punktu:
    Microsoft elementariai meluoja savo klientam. Matai Mokedami windows XP jie windows 7 ismoks uz dyka, microsofto ofisa pamokina mokyklose uz moksciu moketoju pinigus tai „nemokama“ o Sun office tai kainuos mokytis ir t.t. ir pan. Grandiozinis korupcijos ir melo ratas uzsuktas.

    Ir sitas straipsnis viso to rezultatas ir kartu apibendrinimas. Bet jis netiesiogiai visgi pastebi svarbia priezasti.

    • Arvydai va irodymas kad tau Microsoft melavo:

      At OpenSource World (formerly LinuxWorld) in San Francisco this week, Todd Finch, Dell senior product marketing manager, decided to set the record straight on return rates for Dell’s Linux-based Inspiron Mini netbooks, writes Gavin Clarke in The Register. Saying Linux return rates were a „non-issue,“ Finch is quoted as saying that Microsoft was „making something of nothing.“

      is desktoplinux.com

  7. man atrodo, čia linuxo mylėtojai taip specialiai akcentuoja, kad windows vartotojai tokie vos ne priedurniai paaugliai, kuriems kompe svarbu viena – kad eitų žaidimai. šitame straipsnyje keliose vietose taip „užvažiuota“. nereikėtų taip perspausti. straipsnis ima taip nerimtai atrodyti.

  8. >Taip ir gaunas, kad Linux plečiasi tik entuziastų dėka
    Nesamone epine: Red Hat, Intel kartu sudejus sukisa vos ne milijarda $ i Linux.

    >Kuomet prieš dešimtmetį ant Windows
    Kuomet Pries 20 metu ant DOS pliekem pirmus 3D zaidimus ant windows NT visi sekmingai deliojo kortas ir nieko daugiau. Tai zinok, kad windows pradzioje buvo tas pats kaip ir Linux pradzioje.

    >mount -t iso9660 -o ro /dev/cdrom /mnt/cdrom
    Ne:
    mount /dev/cdrom ir umount /dev/cdrom, tas pats usb raktui, o ant windowsXP ikisi ir puse valandos ziuri burbuliukus kazkokius tada paskui reikia safely remove hardware ir dar sudetingiau ir leciau viskas nei ant Linux pries 10 metu.

    • Nesamone epine: Red Hat, Intel kartu sudejus sukisa vos ne milijarda $ i Linux.

      RedHat su Intel specializuojasi į serverių rinką. Aš labiau akcentuoju paprastus vartotojus tokius kaip tu ir aš. RedHat apskritai laikoma enterprise lygio OS.

      Kuomet Pries 20 metu ant DOS pliekem pirmus 3D zaidimus ant windows NT visi sekmingai deliojo kortas ir nieko daugiau. Tai zinok, kad windows pradzioje buvo tas pats kaip ir Linux pradzioje.

      Taip, o Linux tuo metu iš viso nebuvo. Čia net nelabai yra ką pridurti į tavo teiginius, nebent tik tai, kad kaip ir minėjau įraše, Linux pavėlavo.

      Dėl mountinimo galiu pasakyti tik tiek, kad pačiam panašią eilutę kaip pats parašiau ir teko naudoti maždaug prieš 6 metus, kad atsidaryti CD Mandrake distroje. Dabar neabejoju, kad viskas supaprastėjo ir naudojant komandinę eilutę.

      GODhack, tu labai klysti, jei manai, kad aš esu Windows fanatikas. :) Šį komentarą rašau iš savo laptopo, kuriame sukasi Ubuntu, o maždaug 90% laiko dirbdamas namie su malonumu naudoju Linux. Įraše aš tiesiog objektyviai pabandžiau pažvelgti į Linux nenaudojimo priežastis ir pasekmes.

      • Zinoma, kad Red Had specializuojasi i serverius. bet ka Red Hat sukuria serveriam ta visi kiti gauna desktopui. Kitas klausimas ar nuo to kas nors labai geriau, nes tenka sutikt kad Red Hat muzikos grotuvu kurimais nelabai uzsiima.

        >Linux pavėlavo.
        Jie niekur nepavelavo iki Ubuntu pradzios Linux buvo beveik, kad grupe zmoniu kurie kure visi kartu ir visi naudojo ir tokiu budu „atidirbdavo“ windows kaina. Ubuntu pirmoji nusitaike i zmogu kuriam programavimas yra tamsus miskas ir ji tik pradeda ir labai greit auga.

        >Dėl mountinimo galiu pasakyti tik tiek, kad pačiam panašią eilutę kaip pats parašiau ir teko naudoti maždaug prieš 6 metus, kad atsidaryti CD Mandrake distroje. Nieks nepasikeite tik atsirado automatinis ivedimas vos ikisus diska.
        Tavo eilute teisinga ir ji veiktu ir dabar, bet galima nurodyt visus nustatymus i /etc/fstab ir tuomet ji sutrumpes iki kaip rasiau cia nieks nepasikeite realiai.

        >GODhack, tu labai klysti, jei manai, kad aš esu Windows fanatikas. :) Šį komentarą rašau iš savo laptopo, kuriame sukasi Ubuntu
        Ironiska biski, bet sita butent komentara (bet ne pries tai buvusius) rasau is windows vista. :D

        >Įraše aš tiesiog objektyviai pabandžiau pažvelgti į Linux nenaudojimo priežastis ir pasekmes.
        na tau tas nepasiseke, didelia dalim tik atkartojai ta ka pastoviai suokia microsoft reklama. (microsofto programas naudotis mokytis nereikia – kudikiai ta moka, o linuksas tik hakeriam, o ne jum). Tam ir norejau papriestarauti. Tam pilnai suvokti tai butinai reikia tureti zmogu kuris akyse windowsu nemates… linuksu irgi. Paaiskeja idomus dalykai, kas sunku ismokti ir kas lengva tada. Keista buna, net tokie siaubai kaip komandos tartum naturalia kalba su kompiuteriu visi labai greit isisavina, o langai ir pele reikalauja laiko. Kaip elementarus dvigubas paspaudimas buna nesuprantamas ir sunkiai atliekamas, o ant Linux vienas daug greiciau ismokstamas. Ir t.t.

        • Tu man jau pradedi kelti šypseną :)

          Linux kartu su Windows naudoju daugiau nei 8 metus, tiek pat laiko programuoju Linux, Windows dvigubai ilgiau, administruoju abiejų OS serverius. Per tiek laiko aš sugebėjau susikurti savo požiūrį į abi operacines sistemas ir jokia čia Microsoft propaganda manęs neveikia, o tu kažkodėl priimi viską labai asmeniškai. :)

          Paskaityk straipsnio pavadinimą, tada paskaityk straipsnį ir man pasakyk ar atsakiau į savo iškeltą teiginį ar ne? Manai, kad Linux pralenks Windows? Įrodyk savo teiginiais, o ne pasakok, kad egzistuoja trumpesnis būdas kaip užmountinti CD-ROM su komandine eilute.

          • >Manai, kad Linux pralenks Windows?
            Linux jau senai pralenke windows visose teisiskai ar bent sveiku protu imanomose srityse.

          • As tau pranasaut negaliu as galiu atsakyt i klausima panasiu klausimu: Kada manai Bethovena klausys daugiau zmoniu nei 69 danguje?
            Is pirmo zvilgsnio atrodo niekada, bet taip tikrai nera viskam ateis laikas net ir tokiem dalykam.

  9. Kaip sakoma „už gerą tenka mokėti“ ir tai įra gryna tiesa, microsofte dirba tikrai neprasti programuotojai ir naudoja tikrai itin gerus kompiuterius ir kita įrangą, ir kas svarbiausia JIE SENGIASI nes žino, kuo geriau padarys tuo daugiau uždirbs, tai ir verčia windows likti lydere, nes jie dirba iš paskutiniūjų kad įtiktų žmonėms o linux? juk tai atviras kodas, susirenka kokie tai programuotojai ir kuria… neturintys nei pakankaimai galingos įrangos nei NORO, o iš kur tas noras bus kai kuri programą ir žinai kad už tai niek oneuždirbsi, juk atviras kodas nieko nekainuoja… tai kam stengtis, jaigu iš to pragyvent nepavyks? tai ir parašo atmestinai ir dar galū gale projektą nutraukia, programa lieka neatnaujinama, nes niekas kitas to neapsiima dėl tos pačios priežasties, NEUŽDIRBS nei ceno, o juk gyventi reikia, tai geriau kurt tam kuris moka nei kad čia už ačiū. Kad ir tas pats netbeans galingas redaktorius kodui, LINUXE jis vadinamas galingu pet palyginus su dreamweaver jis yra itin prastas, aišku dreamweaver kainuoja, bet su juo padaryti projekta atsiperka, ir ta kaina nebetampa tokia aktuali. Naujos os versijos reikalauja vis galingesnio pc, aišku linux tą patį galima naudoti 6 – 8 metų, nes jis vistiek „paveš“ bet ar besidomintis technologijomis žmogus tikrai nori turėti senieną, nenori sekti naujausių technologijų? Mano nuomonė tokia kad norint dirbt profesionaliai ir UŽDIRBT vis gi reikia susitaikyt su tuo kad windows už pinigus padaro daug geriau nei kad už „ašiū“ daromi linux.

  10. Dėkui GODhack už info, bet aš puikiai žinau linux istoriją, ir pats seniau naudojausi tikrai ne viena dist. ir nemažai domėjausi jos kūrimo procesais, ir kad ir kaip ten sakytų jog vyksta milžiniška pažanga, ji nera pakankama kad linux taptų pilnaverte sistema, ji nėra pritaikyta kokybiškam produkcijos gaminimui, ir jokiu būdu aš savo nuomonės neperšu kitiems, nesakau kad nenaudokit ir t.t tai kiekvieno žmogaus asmeninis pasirinkimas, aš kalbu tik už save, na ir gal būt už kelis bendraminčius kurie taip pat mano kad linux ne profesionaliam darbui, bet tai tik mes toli gražu ne visi tokios pat nuomonės, ir gerai, galbūt tie, kurie tiki linux ateitimi padarys ją geresnę

  11. >Dėkui GODhack už info, bet aš puikiai žinau linux istorija.
    Beveik nieko tu nezinai ir kitiem kisi savo nesamones.

    >ji nėra pritaikyta kokybiškam produkcijos gaminimui.
    Bet zinoma tu nieko negali parasyt ko tiem Linux truksta. Tik siap kliedi pats nezinai apie ka.

  12. puikiai zinau apie ką kalbu, bet čia rašinio nekursiu ko jiems reikia, ir nesuprantu kam tu man savo nuomonę bruki kad tie linuxai tokie geri, jai tau tinka tai šaunu naudokis į sveikatą, bet paprašysiu savo nuomone pasilaikyt sau, aš saviškes nekišu tau, būtų gerai kad elgtumeis taip pat.
    „Beveik nieko tu nezinai ir kitiem kisi savo nesamones.“
    tai vėl gi tik tavo nuomonė, ne tavo galioj sprest ką aš žinau o ko ne, ir savo nuomone kol kas kiši tik tu man ne aš tau., blogas yra vieta diskusijoms bet nemanau kad tu čia pasirodysi protingesniu vis kritikuodamas, susimąstyk ar reikia kabinėtis prie tų kurie kažką parašo.

  13. >aš saviškes nekišu tau, būtų gerai kad elgtumeis taip pat.
    Tu kisi savo stipriai realybes neatitinkancia nuomene visiem, kad Linux niekam netinkama. mano nuomone bent jau tam tikrose ribose atitinka tikrove tuo mano postai geresni uz tavo. Ir isvis zemas lygis nusineket pirma ant galo trolint.
    —————-

    Sveiki,

    pamirsau slaptazodi nuo linux

    gal yra budu kip ji apeiti?

    Is live cd isijungi kompa ir redaguoji /etc/shadow byla ir ivedi nauja slaptazodi, + pasigooglini kaip ta /etc/shadow redaguot.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *