Privatumas rašant blogą

akis.jpg

Nuotrauka iš buytaert.net.

Ką bedarytumėm internete, mes visada paliekame pėdsaką: komentarai, kuriuos parašome forumuose ar tinklaraščiuose; el. pašto laiškai, kuriuos išsiunčiame; tinklaraštis, kurį rašome… Kur yra ta riba, kiek žmogus gali atskleisti internete save kaip asmenybę? Daugiau blogindamas susimąsčiau apie tai ne kartą.

Pradedant rašyti tinklaraštį reikia rinktis kur jį talpinti, todėl naudojantys blogofermas dažniausiai priversti rinktis slapyvardžius, kiti – perka domeną su kokia nors .lt, .net ar .com galūne pagal savo pavardę, vardą ar vardo ir pavardės kombinaciją. Nuosavas domenas jau yra privatumo mažinimas, nes nemažai galima sužinoti apie asmenį, kuris yra nusipirkęs domeną: vardą, pavardę, adresą ir net telefono numerį. Ši informacija yra viešai prieinama: tereikia žinoti kur jos ieškoti.

Kaip dėl šeimos, vaikų skaičiaus, CV, galų gale elementaraus mano amžiaus? Aš, pavyzdžiui, neesu linkęs apie tai garsiai šnekėti savo tinklaraštyje… Paklausite kodėl? Atsakysiu paprastai: aš dar neapsisprendžiau kur yra ta privatumo riba rašant savo blogą. Norisi šiek tiek išlikti „incognito“ ir informaciją atskleisti po truputį. :o) Taip gal net ir įdomiau, todėl tik visai neseniai papildžiau puslapį apie save, kuriame pradžioje buvo vos 2 sakiniai.

Jeigu skaitote mano blogą jau kurį laiką, tikriausiai pastebėjote, kad mano nuotraukų kategorijoje nei aš, nei mano šeimos nariai nefigūruoja, nors pastarųjų nuotraukų turiu daugiausia. Viena iš priežasčių kodėl nededu: nesinori, kad kokiam Honkonge stotelėje atsirastų mano žmonos ir vaiko nuotrauka prie kokio nors maisto papildo reklamos… Internetas yra didelis ryklys: ką įdėsi – suindeksuos gūglas ir kitos panašios tarnybos, to jau nebesusigrąžinsi.

Dabar jau suprantu, kad tinklaraščio rašymas yra savęs kaip asmenybės pristatymas visam pasauliui. Apie tai nekartą skaičiau ir kitų kolegų bloguose. Kaip tik kolegos elgiasi labai nevienodai privatumo atžvilgiu: apie vienus žinai tik niką, kiti sudeda ir nuotraukas, ir net savo CV. Gal taip bando ieškotis darbo? Šiaip įdomus būdas. Būtų įdomu sužinoti apie efektyvumą.

Manau, kad kiekvienas renkasi pagal save kiek atskleisti savo asmenybę ir privatų gyvenimą. Ar daug pasakoti apie asmeninius dalykus ar mažai tikriausiai priklauso nuo to ar pats gyvenimas yra įdomus ir ar pavyks juo sudominsi skaitytojus. Jeigu skaitytojai nerūpi, o rašai tik sau – skirtumo apie ką rašysi ir kiek tikriausiai nėra. Tik reikia nepamiršti to interneto ryklio, ryjančio ir atsimenančio visą informaciją apie tave. :o)

O tu ar esi apsisprendęs dėl savo privatumo ribos?

Jeigu šis įrašas patiko, nepatingėkit pakomentuoti arba užsiprenumeruoti RSS srautą.

26 komentarai

  1. Labai priklauso nuo to, ką ir kaip rašai. Jei esi kažkoks savo srities profesionalas ir daliniesi profesinėmis žiniomis, tai atitinkamai ir atksleidi, kas esi, kad būtum įvertintas. O jei rašai kaip ryte puikiai pasimasturbavai ar aprašai kasdienius arbatos gėrimo rezultatus (kas iš principo yra ne informacijos skleidimas, o asmeninio ekshibizionizmo rodymas), tai dažniausiai tai darai pasislėpęs po įvairiais slapyvardžiais ir kitokiais slėpimosi būdais. Nes kaip atrodys, jei mama pamatys..
    Žodžiu, jei grubiai, šūdą rašai, tai ir bijai būti pastebėtas. Kuri gerą turinį, tai atitinkamai ir susireikšmindamas skelbiesi, kas toks esi.

  2. Geras pastebėjimas. Dėl to internete turim ne po vieną identitetą: vieną rimtiems dalykams, kitą – blelvyzgoms, o trečią – rietenoms :)

    Ačiū už įdomų komentarą.

  3. Remiantis savo asmenine patirtimi galiu pasakyti, kad kuo ilgiau blogini, tuo mažiau vengi atskleisti detales iš savo asmeninio gyvenimo. Kai užsiregistravau blogas.lt, iš pradžių net gimimo datos tikros nerašiau, o dabar ir nuotrauką į savo tinklaraštį įsidėjau. Panašią tendenciją pastebėjau ir Oni bloge. Tiesa, Dovile?

  4. Aš nusistačiau taip.
    Niekam „išorėje“ (real asmenims) nesakau, kad rašau blogą.
    Ir skaityojams nesakau kas aš (paslaptingas blogeris :D), nes nu nenoriu, kad prie manęs prieitų gatvė ir sakytų ė čia tas kur rašo blogo, o asilas kažkoks nesamones rašo.

    Beje kuriem skaitytojams patinka mano „eilės“ parašo ką nors pasiūlo (pvz arbatos) laisvai galim susitikt pašnekėti bendrom temoms.

  5. Na taip. Galiu parodyti pavyzdį: mano nuotrauka buvo įdėta laikraštyje ir jo skanai papublikuoti mano bloge. Iš to laikraščio tą nuotrauką „iškirpo“ ir vuolia – aš parodomas konferencijoje. (žiūrėti pačiame straipsnio gale)

    Bet aš nepykstu, o nuotraukos ir taip internete viešos – pats paviešinau. Žinau, kad skaitytojams įdomu kaip atrodo jauniausias lietuvos blogeris :D

  6. Seniau kai rašydavau blogas.lt, tai labai daug rašydavau apie save, daug asmeninių dalykų paviešindavau, o dabar viskas atvirkščiai – apie save mažai rašau. Nuotraukų asmeniškų nededu, o savo snukelį ne vieną mėnesį naudojau kaip gravatarą, o dabar net ir to neberodau :) Gal skaitytojai labiau domėsis, kai nematys kas rašo :)

  7. Pinkcity – o tavo gravataro pasikeitimas kardinalus – nuo mažos rožinės mergaitės, didelėm akutėm iki kiek didesnės mergaitės su maudymosi kostiumėliu :D

  8. Kas is ties „parina“ yra ne tai, ka ir kiek apie tave zino, o tai, kad zinojimas yra vienpusis. Paprastai as nevengciau prisistatyti bet kam ir gal net papasakoti kaip geriau arbata. Bet tai butu bendravimas su gyvu zmogum ir matant jo reakcija paprastai gali rinktis kuria kryptimi toliau pletoti „santykius“. O internete is ties labai plati erdve misinterpretacijoms, ironijos uzkaitymui uz gryna piniga. Be to galima ka nors izeisti net nesuvokiant, kad ta darai.

  9. Man klausimai apie privatumą irgi iškilo, kai pamačiau, kad mūsų su broliu blogą dažniausiai randa žmonės per google ieškodami mano tikro vardo ir pavardės…
    Bet asmeniškai galiu tik pritarti martinui, kad skirtingioms sritimis dažnai skirtingi ir nikai. Kita vertus, yra ir tokia kategorija blogerių, kuriančių gerą turinį, kurie nenori, kad apie juos būtų žinoma ir dėl to, kad kai kurios mintys, išdėstytos bloguose, gali pakenkti jam, kaip asmeniui.. Manau suprantat, apie ką aš ;)

  10. osam: Darai panašiai kaip ir aš :)

    Andriau Kleiva: o tavo nuotrauką dėti gavo sutikimą? Nes šiaip tai gerokai velnių atkalčiau už tokius bajerius.

    Roota: Tavo visiška tiesa. Gal tiesiog verta daryti taip kaip daro vienastoks klausimų-atsakymų metodu? Nors ten nekalbama apie asmeniškumus, bet galima būtų pritaikyti kalbant apie save asmeniškai ir taip sukurti diskusiją?

    Pauliau: vat galvoju kas čia galėtų pakenkti blogeriui… Gal geriausiu warez saitų paskelbimas ir gyrimasis kiek pas jį yra nelegalios programinės įrangos? :)

  11. Atgalinis pranešimas: Blogorama #299 : nežinau.lt

  12. Arvydai: kartais taip gali nutikti, kad blogeris, užimdamas kokią nors padėtį visuomenėje (versle ar kur kitur) gali pasakyti kažką tokio, kas vėliau gali pakenkti jo reputacijai ar verslui.
    Hipotetinis pavyzdys: blogeris X dirba kompanijoj Y ir rašo blogą Z. Jei jis į Z rašo apie Q, viskas yra paprasta. O jeigu ji nori kažką parašyti, susijusio su Y? Juk jo bloge ta pati informacija bus vertinama visai kitaip…

  13. Pauliau: Ačiū už paaiškinimą :) Taip, visiška teisybė. Imant Martyno paaiškinimą ir tavo hipotetinį pavyzdį blogeris X persivadina slapyvardžiu W, susikuria blogą V ir rašo apie kompaniją Y ką nori ;)

  14. Gyti, bliamba, nu kad tikrai aš daugiau nei maudymosi kostiumėlį apsivilkus, mano tinklaraštyje gali įsitikinti. Gravatarą pasikeičiau todėl, kad būtų sąsajos tarp to, kaip atrodau komentuodama ir kaip atrodau rašydama įrašus. Didelė mergaitė! :D

  15. Atgalinis pranešimas: elt.lt » Blog Archive » Apžvalga. Šiandien aš skaičiau… #18

  16. Arvydai >
    Ne, negavo. Bet kaip sakiau – aš visiškai nepykstu. Man tik smagu, kad mane kažkas žino ir kažkur deda. (na, kaip sakei – nenorėčiau papulti į Hongkongo metro reklamą)

    O šiaip tai ten tam įraše diskusijos dar vyko, gali paskaityti :)

  17. Aš visai neseniai pateikiau labai daug informacijos apie save. Nėra ji labai asmeniškai, tačiau įspūdį turėtų sudaryti apie žmogų, manau, to ir užtenka. O šiaip nežinau riba yra ir jos reiktų laikytis. Tą ribą kiekvienas supranta skirtingai, pavyzdžiui, aš nepabijojau šiek tiek daug parašyti. ;)

  18. Labai teisingas straipsnis ir vienam is jusu blogeriu ypac aktualus
    Jei nezinot padarysiu maza intriga :)
    Jau daug metu prekiaujam palydovines tv. iranga.
    Skelbiames ir Skelbiu.lt iki praeito rudens tilpdavom tuose skelbimuose,
    viens kito nestumdydami.normaliai prekiaudami.
    Ir Atsirado Spameris, vaizdziai tariant: turguje gertimai prekiaujanciu pekystalius vartyt pradejo. Kala skelbimus viena po kito, iki 40-50 vienodo turinio, truputi pakeistus kad automatas praleistu. Kadangi reklama neatitinka tikroves, tai belieka nustumti kitus pardavejus kuo toliau kad tik ji viena
    matytu ir geresniu variantu nerastu. Tai tas spameris yra vienas is blogeriu, zinomu viesai visai is kitos puses.
    Isvada: jei planuoji kam nors kenkti, tai nors ir vos matoma info apie save, slepk :)

  19. viskas priklauso nuo tikslų: jei blogini su tikslu tai „parduoti“ (šiuo atvejy tai reiškia ne tik blogą, bet ir tapti žinomu ar susirasti geresnį darbą ir pan.) tada ir tinklaraštis yra kaip ir vizitinė kortelė.
    jei rašai sau arba su tikslu bendrauti, tai skelbti savo oficialių duomenų nėra reikalo

  20. o aš šiandien apie privatumą susimąsčiau, kai pamačiau, kad 50 į mano ir brolio blogą buvo pagal mano vardo ir pavardės paiešką. kažkaip nupurtė net.. įdomu, kam čia taip manęs reikia?..

  21. Atgalinis pranešimas: arvydas.net » Blog Archive » Mėnuo bloginimo

  22. Aš turiu 2 blogus skirtingiems poreikiams patenkinti :) vienas skirtas tik sau ir žmonėms, kuriuos pažįstu, kitas skirtas mano pomėgiui ir nemanau, kad pastarajame turėčiau atskleisti faktus apie save, nes tai niekuo nesusiję su blogo turiniu :)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *