Lietuviškas purizmas

liet-etno-regionai.jpg

Paveikslėlis iš Wikipedia.

Visgi kokie mes lietuviai esame keisti puristai. Paimkim kokį tūla užsienietį (anglą, amerikietį, italą ar ispaną) besistengiantį išmokti bent kelis žodžius lietuviškai. Tuoj puolame taisyti ir iki pažaliavimo aiškiname kaip reikia tarti mūsų kietą priebalsį ‘rrrr’, patys tardami taisyklingai ir laukdami korektiško pakartojimo, kurio… nesulauksim. Lietuvių kalba yra viena sudėtingiausių pasaulyje, o kalbos padargai užsieniečiams tiesiog nebūna įpratinti tarti lietuviškus garsus (nekalbu apie slavus), bet, atrodo, ne visi tą suprantam.

Mūsų tik trys milijonai, todėl logiškai mąstant kiekvienas papildomas nelietuvis, išmokęs kažkiek mūsų kalbos, turėtų būti branginamas, bet kur tau! Mes uždusiname bet kokį norą užsieniečiui kalbėti lietuviškai vien dėl to nepaliaujamo noro pataisyti netaisyklingai ištartus garsus ir žodžius. Kaip šiandien prisimenu vienoje laidoje Erica Jennings iš Skamp aiškinant, kad įkyrus taisymas yra pagrindinė priežastis kodėl ji nenori ir nekalbės lietuviškai, nors gali. Atsimenat jos pirmą lietuviškai sudainuotą dainą su Kernagiu „Mūsų dienos kaip šventė“? Man jos lietuviška tartis pasirodė tokia miela!

Dabar šiek tiek pamąstykime kaip elgiasi visas likęs pasaulis. Angliškai kalbu gerai, bet tikrai ne idealiai. Mano anglų kalba niekada nebuvo pataisyta anglakalbio asmens, nors tikrai buvo momentų kai nusišnekėjau. :o) Gal čia dėl to, kad angliškai kalbančių žmonių yra labai daug ir tiesiog kiekvienam anglui ar amerikonui neverta vargi ir mokinti? Kad ir ką būčiau pasakęs, sutiktas žmogus dažniausiai skeldavo man komplimentą: „Your english is very good!“. Na, gerai, čia gal šiek tiek amerikoniškas lindimas į užupakalį be muilo, bet vistiek – malonu.

Tai visgi gal reiktų džiaugtis lietuviškai kalbančiais užsieniečiais ir sakyti jiems: „Šaunuolis (-ė), kalbi iš ties puikiai lietuviškai!“? Ir nesvarbu, kad ta lietuviška kalba yra neideali. :o)

Jeigu šis įrašas patiko, nepatingėkit pakomentuoti arba užsiprenumeruoti RSS srautą.

14 komentarų

  1. Aš visus draugus užsieniečius iš savo aukšto išmokiau lietuvių kalbos :) Turkai, italai, ispanai, šveicarai ir anglai moka pasakyti – „labas“, „iki“, „mano vardas“, „lietuva“, „kaip gyveni“, „taip, ne“, „alus“ :)

    Be to, jie moka (nereikėjo net mokyti) krepšininkų pavardes, tokias kaip Sabonis, Jasikevičius (labai juokingai taria), Kaukėnas, Songaila, Kleiza, Šiškauskas :)

  2. Ramai: maladėc! Dedu riebų pliusą už lietuvių kalbos populiarinimą. Kaimynų užsieniečių deja neturiu, bet jei turėčiau tai tikrai apsiimčiau šviečiamąja veikla ;)

    Aiwiz: Ačiū :)

  3. Kilo noras suskaičiuoti įraše r raides, bet patingėjau. :D

    Pradžaiai lietuviams reikėtų susitvarkyti su tolerancija kitiems, nes kaip pastebiu tai netaisinglinga kalba yra tik reason’as prisikamibinti.

  4. Osam: Suskaičiavau 67-ias :) O kam tau reikėjo jų skaičiaus?

    Tai, kad ne tik reikia toleruoti kitus bet ir patiems reikia toleruoti brolius lietuvius. Daba kiek žinau tai kiekvienas lietuvis pasiruošęs kitam tautiečiui vos ne gerklę perkast vien iš pavydo, kad anas su geresne mašina važinėja ar gyvena name, o ne bute…

  5. Atgalinis pranešimas: ..bet malonu. | Sirco blog

  6. Atgalinis pranešimas: Blogorama #302 : nežinau.lt

  7. turiu vieną draugą, kuris jau beveik suprantamai šneka lietuviškai. na, moka gramatiką, daug žodžių, bet tarimas labai nesuprantamas + nesupranta mūsų tarimo. o štai rašo labai puikiai.
    dar pajamiau interviu į savo blogo temą ir specialiai netaisiau:
    http://www.blogas.lt/EziukasVi.....ieciu.html

    beje, jis visąlaik prašo pataisyti, kai blogai pasako. ir nuolat klausia „taip, ar anaip sakyti?“. taip kad ne visada taisymas blogai. anw, viskas, kas per daug – nesveika.

  8. Ežiuk su kedais: Kai paprašo, tada suprantu jei taiso. Aš ir pats prašiau kai buvau pusę metų amerikoje, kad mane taisytų ir labai džiaugiausi, kad klaidų mažėjo ir mažėjo. :) Blogiausia, kai neprašyti taiso. Apie tai ir šneku :)

    Šiaip maladec tas vokietis. Būna žmonių tikrai užsispyrusių. :)

  9. Mano dėdė, baltarusis, kaip priežastį, kad nesimokys kalbos irgi nurodė – „kad vis pataiso“ .:)Aišku, ne iš blogos valios stengiamės :). Nors iš tirko manau, kad tai tik atsifutbolinimas nesimokyti. Dėdės tveju tai tikrai – jis jūreivis, kam jam lietuviškai mokytis.

  10. Šiandien pareinu namo, maniškis NElietuvis atsipjovęs lietuviškos vytintos dešros klausia, kaip lietuviškai pasakyti „I like your sausage“. Sakau, sausage lietuviškai dešra, o visa kita pats sumąstyk, jau tiek metų mokau tave! Sako: „Mano skanu tau dešra.“ Nei taisiau, nei ką, sakau, teisingai…

  11. O man patinka klausyti, kaip kitataučiai stengiasi suregzti sakinį, sukandę dantis mokosi ir apskritai – kalba lietuviškai. Mano klasėje yra viena rusakalbė mergina – kalba retai, gan užsidarius, bet kai prabyla!.. Gerai gerai, nepatinka man rusų kalba ir slaviškas tarimas, bet kaip gražiai ji šneka lietuviškai!

  12. Labai gerbiu rusus, kuriuos pažįstu.
    Dažnai kompanijoje aš būnu vienintelė lietuvė, bet nors ir ne su manimi kalbėdami, jie laužo liežuvį, bandydami pasakyti viską lietuviškai. o tai manau, sveikintina.
    O su amerikiečiais.. Pažįstu porą gana aukšto mentaliteto amerikiečių, apie 20 metų, na žodžiu, panašaus amžiaus. Tačiau su kalbomis visi turi problemų. Jiems kažkodėl yra sunku išmokti, net ispanų.
    Visus primokinau lietuviškai (matyt bendras bruožas, taip malonu girdėti žmogų tariantį Tau tokius pažįstamus žodžius)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *