LANVA patys yra piratai

torrent-protokolo-veikimas

Atrodo, kad LANVA nusitaikė šiek tiek pagąsdinti piratus, manau daug kam yra įdomu kaip jie tai padarė. Pradžiai trumpai išsiaiškinkim Torrent protokolo esminius veikimo principus.

Torrent trackeriai atlieka centrinio serverio darbą. Jie kaupia informaciją apie kiekvieną torrentą ir vartotojus turinčius visą failą arba jo dalį, bet pačių torrentų turinio pas save nelaiko. Kiekvienas didelis failas yra suskaidomas į mažas dalis ir vartotojai, turintys tuos gabaliukus siunčia tiems, kurie tų dalių neturi. Kiekvienas vartotojas pasako torrent trackeriui kiek turi ir kokių dalių jam dar trūksta iki viso torrento parsisiuntimo. Tuomet torrent trackeris pasako maždaug taip: „Vartotojau 1, tą dalį kurios tu sakei, kad tau trūksta pasiimk iš Vartotojo 2, nes jis ją turi“. Vartotojas 1 gauna vartotojo 2 IP adresą, bendravimas su trackeriu tam laiko tarpui baigiasi ir vartotojų programos toliau tiesiogiai „tariasi“ dėl konkrečios failo dalies parsisiuntimo. Kai užsimezga ryšys tarp Vartotojo 1 ir Vartotojo 2, abu jie sužino vienas kito IP ir MAC adresus (tinklo plokštės unikalus numeris), kad galėtų atlikti duomenų siuntimą. LANVA patys pripažįsta, kad turi paskyras didžiausiuose lietuviškuose trackeriuose. Viskas ką jie padarė, tai apsimetė Vartotoju 2, turinčiu visas sekamo nelegalaus torrento dalis ir paskutiniame etape, kuomet Vartotojas 1 bandydavo gauti reikalingą dalį iš LANVOS Vartotojo 2, jie tiesiog išsisaugodavo jo IP adresą. Šią informaciją parodo visos populiariausios Torrent klientinės programos.

Dabar keletas pasvarstymų:

 1. Norėdami vartotojams nusiųsti piratinį torrent failą ar jo gabaliukus, pirmiausia tą torrent failą turėjo parsisiųsti patys. Tokiu atveju LANVA yra lygiai tokie patys piratai kaip ir tuos kuriuos jie nori nubausti.
 2. Jų naudoti metodai neįrodo, kad Vartotojas 1 iš tikrųjų parsisiuntė visą failą, nes torrent protokolu failų gabaliukai gaunami iš kelių šaltinių. Tai tik įrodo, kad vartotojas potencialiai norėjo parsisiųsti duomenis. Analogija: aš turiu „įrankį“ tai mane jau galit bausti už išprievartavimą dėl to kad pasižiūrėjau į gražią merginą.
 3. Dėl kibernetinės policijos neprofesionalumo, vartotojai, kurių IP adresai pateikti policijai potencialiai gali netekti kompiuterio mažiausiai pusei metų.
 4. Ištrynus visus nelegalius failus arba dar geriau perinstaliavus kompiuterį ir įdiegus Linux nebelieka jokių įrodymų apie nelegalią veiklą, bet tai neišgelbės nuo 3-ios problemos.
 5. Jeigu vartotojo namuose nėra kompiuterio, nėra ir įrodymų, bet negi dabar visą laiką slėpsi kompiuterį, kol per artimiausius 3 mėnesius kriminalinė policija sureaguos į LANVOS pateiktą informaciją?
 6. Ar nereikia įsidiegti programos į kompiuterį tam, kad būtum pripažintas piratu? Negi užtenka turėti instaliacinių failų kopiją? Juk kaip suprantu turi diegimo metu turi prieiti prie licencinės sutarties, kurioje parašyta apie nelegalų kopijavimą. Jei vartotojas parsisiuntė, bet neįsidiegė, tai negali būti laikomas piratu. Klausimas tik kaip su lietuviškų teismų kompetencija šiuo klausimu.

Viskas atrodo labiau viešųjų ryšių informacija, nei bandymas kovoti su piratavimu Lietuvoje. Vartotojai turi patys išmokti pirkti programinę įrangą ir muziką, o ne siųstis piratiniais kanalais, bet tam reikia Lietuvai pirma išbristi iš krizės.

Papildymas 2009.11.04 18:30: Teisinę šios situacijos su LANVA pusę išnagrinėjo Wiskey Inc.

Jeigu šis įrašas patiko, nepatingėkit pakomentuoti arba užsiprenumeruoti RSS srautą.

53 komentarai

  • Rutuliosis taip, kaip ir ankstesnės Lanvos PR’o akcijos: kovoja su LinkoManija.net jau daug daug metų. Bet UAB „N5“ dar iki šiol registrų centre švari ir teismų maratono nepaliesta.

 1. Su šeštu punktu ypač sutinku. Jei parsisiunti iš torrentų Windows 7, bet turi legalų raktą ir juo aktyvuoji OS tai ar čia piratavimas?

  Jei neturėsi legalaus cd-key, neleis naudotis Win ar net instaliuot. Mano nuomone jei neturi, nenaudoji jokių crack’ų, nulaužimų tai čia nėra jokio piratavimo.

 2. Bet juk siųsdamsis iš torrent tu tuo pačiu ir platini tą failą, tai esmė yra ne turėjimas nelegalios programinės įrangos, o jos platinimas (čia dėl 6 punkto)

 3. Torentas juk neprivalo būti nelegalus. Kartais apsimoka siųstis torrentą tiesiog todėl, kad jis yra didelis, o iš svetainės legaliai parsisiųsti užtrunka per ilgai (pvz. dėl to, kad serveriai užsienyje).

  Dažnai nelegali programinė įranga platinama tiesiog „legalus instaliacinis failas + serijinis numeris“ pavidalu, todėl pats instaliacinis failas realiai net nesiskiria nuo to, kuris yra legaliai prieinamas visiems.

  Neinstaliuota programinė įranga realiai yra legali, nes ji nelegali gali būti net ir turint licenziją – pvz. instaliavus daugiau kartų nei leistina.

  Aišku dar reiktų apibrėžti, kas yra instaliacija, nes Mac OS X sistemose pvz. dažnai nieko panašaus nėra.

 4. teo neleis bausti vartotoju už siuntimus, nes tada niekam nereikės planu po 100 litų, kuriu vartotojai renkasi greitam filmų bei muzikos persiuntimui, visi rinksis mažiausius planus kuriu pakanka naršymui internete

 5. Atgalinis pranešimas: Benamio blogas » Blog Archive » LANVA – žmonės su psiciniais sutrikimais?

 6. 5 punktas sprendziasi labai paprastai: tiesiog ismesti tinklo korta ir ideti nauja. Jos kaina apie 5 eurus, tai yra niekai. Be fizinio adreso niekas nieko NEIRODYS. Taskas.

 7. O tu isitikines, kad ta ln’va (ar kaip ten ja) tikrai tuos IP susirenka skleisdama nelegalia info (kaskaip neradau informacijos, kaip jie randa tuos IP).

  Jei jie visgi bendrauja su Linkomanija.. tai jie gali labai nesunkiai susigaudyti VISUS IP adresus tu, kurie parsisiunte mineta torenta, kurie ji turi visa, kurie ji skleidzia ir t.t. (torrent servas nelaiko pats failu, bet turi visa info apie siuntejus :)

 8. „turinčiu visas sekamo nelegalaus torrento dalis ir paskutiniame etape, kuomet Vartotojas 1 bandydavo gauti reikalingą dalį iš LANVOS Vartotojo 2“ LOL, prieš tai jie sakė, kad tik siuntė iš kitų… o dabar patys įdėjo torrent ir seedino, tai yra patys padarė nusikaltimą!!!

  Kiek prisimenu, pagal LR įstatymus, tokie „pakišti“ nusikaltėliai nėra baudžiami, bet tikro ar netikro nusikaltimo autoriai baudžiami už nusikaltimą ir dar bandymą sukompromituoti kitus! :)

  • Negalėjo patys įdėt, nes uploaderiai Linkomanijai yra žinomi.
   Dėl antro punkto, gi matosi, kurie vartotojai turi pilną failą, net seederiais jie vadinami.

 9. Tavo argumentai neadekvatūs.

  Taip pat sėkmingai gali teigti, jog policijos nusikalstamosios veiklos imitavimo metodas yra ta pati nusikalstama veikla ir juos už tai reikia sodinti.

  Kitas dalykas — LANVA kol kas bando gaudyti tuos, kurie stipriai dalinasi piratine produkcija, o ne tuos, kurie ją siunčiasi iš kitų.

  Ir šiaip iš jūsų visų puolančių LANVĄ jaučiasi kažkoks netolygus mąstymas. Tai jūs apsiskelbiate, kad tai visai ne piratavimas. Tai išvadinate teisėtą organizaciją tokiais pačiais nelegalais kokie patys esate.

  Baikit apsimetinėti šlangom. Nereikia būti genijum, kad suvoktum, kam dažniausiai naudojami torrentai. Įrašo iš tracker’io, kad tam tikras IP turi 100% tam tikro torrento ir to torrent’o parsisiuntimas siekiant išsiaiškinti, ar tai tikrai yra nelegali medžiaga — tiek, manau, užtektų teisingumui įvesti.

 10. Atgalinis pranešimas: Tweets that mention arvydas.net » Blog Archive » LANVA patys yra piratai -- Topsy.com

 11. Ar tikrai tavo PC mac adresas keliauja toliau nei tavo routeris (toliau keliauja jau routerio mac, kuris yra tas pats visam potinkliui)? Prie6ingu atveju, kam reikalingas port7 peradresavimas etc, jei būtų galima susijungti tiesiogiai, nes žinomas mac.

  O į temą:

  1) Jei „Windows 7 oem“ pavadinimo torrent failo parsisiuntimas yra nelegalus veiksmas, tai tokiu atveju „NeWindows 7 oem“, „Windows 7″ oem“ „WindoX 7“ etc pavadinimų bylų siuntimas jau nėra nelegalus, nes net jei laikoma, kad žmogus žino, kad Win bus nelegalios, tai dar nereikštų, kad jis iš tiesų norėjo parsisiųsti nelegalią versiją, o galbūt vieną iš daugybės Win klonų

  2) Net jei pavadinimas tiesiogiai atitinka programos pavadinimą, tai niekaip nereiškia, kad 100% bus tai, kas parašyta. Kitaip tariant FAKE.

  3) Net jei pavadinimas bei turinys yra tapatūs originaliam, tai dar nereiškia piratavimo fakto, kol nėra (ne)sutinkama su licencija, nes šiandien yra paplitusi praktika išleisti ir atviro ir uždaro kodo versijas (pvz SUN leidžiami virtualBox, oppenOffice etc). Yra logiška tikėtis, kad laisvai platinama versija yra/gali būti išlesta su viena iš laisvųjų licencijų.

  4) Sėjimą (seed), galima laikyti tiek platinimu, tiek ir citavimu (yra tiksliai atkartojama kompiuterinė kalba). 100% citavimas tikriausiai jau būtų plagijavimas, bet a)tai nėra piratavimas b) torrent protokolas neduoda 100% turinio iš vieno vartotojo.

  5) mano žiniomis nė vienas trackeris nėra metrologiškai sertifikuotas, taigi nėra jokios garantijos, kad dėl programinės įrangos klaidos, sąrašuose negalėjo būti atsitiktinių ip adresų. Taip pat trackeris nėra įpareigotas „nemeluoti“ . T.y.

  6) Torrentai yra atpažįstami pagal md5 algoritmo pagrindu sukurtą hash’ą (kaip bus lietuviškai). MD5 algoritmas pasižymi sutapimais (collisions), taigi net ir faktas, kad kas 2 asmenys siuntėsi torrentus, su tuo pačiu hash’u, dar nereiškia, kad jie siuntėsi tą patį failą (net jei taip įvyksta ypač retai)

  Gilinantis į technologinius dalykus galima rasti ir daugiau argumentų, bet bent šį vakar mano mintys jau baigėsi.
  Piratauti yra negerai, bet kova su nusikalstamumu, negali būti pagrįsta nusikalstam veikla.

 12. Antras punktas yra neteisingas. Gali buti patraukas i atsakomybe, jei nesiojiesi potencialius irankius nusikaltimui. Kodel palyginai tik ziurejima i mergina? Ash lyginciau labiau ziurejima i duris su lauzhtuvu rankoje ;]

  • Ar tikrai, tai jau būtų nusikaltimas? Už žiūrėjimą dar niekas nebaudžia. O jei dar žiūrėtum kokiam Ermitaže eidamas pro durų skyrių… Viskas nuo situacijos ir jos interpretavimo priklauso :)

 13. „Vartotojai turi patys išmokti pirkti programinę įrangą ir muziką, o ne siųstis piratiniais kanalais, bet tam reikia Lietuvai pirma išbristi iš krizės.“
  Paskutinius zodzius ypac paryskinti ir iskabineti visu lanvu kabinetuose, koridoriuose, didelemis raidemis. taip pat ir seime praverstu ir mentyne ir dar daug kur.

 14. jei ne piratinis softas galetume drasiai vadintis agrarine ir pramonine salimi. Apie informacine visuomene galetume tik svajoti…..
  Kai ka galima „paciupineti“ trial versijas naudojant, bet kai kurio softo per 30 dienu tikrai neisnagrinesi.
  Galima gincytis, kad naudoti opensource (linuxus, unixus ir t.t.) bet daugumai reikes how-to literaturos, o ja irgi siunciames nelegaliai emulem torrentais ir t.t.
  Taigi, kol gyvensime bananu respublikoj ir 50 Lt uz knyga (nekalbant apie legalius windows) yra prabanga, tol piratavimas klestes ir nieko cia nepadarysi….

  • na tarkim as dbr buciau tarp tu 106(ar kiek ten ju „sumedziojo“) kurie parsisiunte ta windows`a 7 bet nieko neinstaliavau ir istryniau viska, ar vivien mane galetu nubaust uz tai? ir jei rastu kokios ten muzikos(ivairios uzsienietiskos dj`u mix`u ir pan.) kaip uz tai jie baustu? kiekvienam dj rasytu kad va, pagavom lietuvoj tokioj toki tipeli kuris „voge“ tavo muzika is kitu „vagiu“, nerimtai cia ta LANVA kazka kliedi, manau…

   • tau batai, seni. uz muzika tai vapse net nereikai ten niekam skambint, muzikantus atstovauja leidejai, leidejai turi advokatus. vienas leidejes atstovauja daug muzikantu, taip kad dar lengviau tave parish nei uz windowsus. trink visa kompa, nuleisk i klozeta hardus ir gal nereikes memai tukstantiniu baudu moket. nes arvydas dave man tavo ip ish shito komentaro, tai ash patikrinau ir deja, taip, tavo ip tarp tu 106.. uzjauciu.

 15. Atgalinis pranešimas: arvydas.net » Blog Archive » Microsoft Lietuva: apie piratų gaudynes nieko nežinojome

 16. Atgalinis pranešimas: LANVA, linkomanija, piratavimas ir t.t. · Radiocool.lt

 17. „Kompiuterinis piratavimas – tai nelegalių duomenų kopijų darymas ar nelegalus duomenų modifikavimas.“

  Tai ka randat torentuose (pvz.: linkomanija) yra nelegalu, net ir nemokamos programos ar pan., nes torrente tie failai talpinami be autoriaus sutikimo. Taip kad nesiteisinkit savo kvailais pamastymais. Prisidirbai mielas vaike, tai ir srebk.

  • Pats tikirausiai nesi girdėjęs nei apie GPL (GNU General Public License), nei apie CC (Creative Commons), nei apie MIT ir dar velnias žino kiek kitų licenzijų, leidžiančių platinti kada nori, kur nori ir praktiškai kaip nori.

   Beje torrent’e jokia programa ar turinys netalpinamas, tik nuorodos į jį :)

 18. nu zinokit pasakysiu, kad cia negasdinimas. Juk girdejot tikriausiai, kad LANVA + MS padave i teisma linkomanijos.net savininka GBiT, ir gresia bauda o gal net jau ir gavo 130tukst. litu baudos uz platinima Windows 7. Tai tiek norejau pridurt! :)

 19. Deividas, tu botgalvi :) ka tu patikrinai tarp 106 prigautu uz piratavima IP? :D is kur tu juos gausi debile tu, jie buvo uzfiksuoti LANVOS ir perduoti policijai! Ir niekas ju neviesina!!! Ir aik patampyk savo atauga geriau ir negasdink zmoniu :)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *