Laisvė reikšti mintis?

klaustukas.jpg

Vakar vėlai vakare bediskutuodamas komentaruoseVaidoto gavau labai rimtą pasiūlymą apsvarstyti kai kurių savo tekste naudojamų ištiktukų vartoseną. Skamba snobiškai, ne taip kaip aš parašyčiau? Padiskutuokim apie rašymo stilius ir minčių reiškimo laisvę.

Su internetu prasidėjo visokia velniava: socialiniai tinklai, trumposios pokalbių žinutės, el. paštas ir dar tiek išradimų, kad viską surašyti tolygu parašyti mokslinį darbą. Maigant klaviatūrą vardan laiko taupymo atsirado nauji žodžiai, frazės ir visiem suprantami frazių trumpiniai.

Gyvenimas internete įtakoja tikrąjį gyvenimą ir atvirkščiai: internautas iš fizinio pasaulio atsineša kažką į virtualųjį. Kiekvienas renkamės pagal save kaip norime bendrauti ir reikšti mintis: tekstu, vaizdu, nuotraukomis, piešiniais… Rašydami vieni visur vaizdžiai keikiasi, kiti kalba anglolietuviška tarme ir tuo yra žavūs, treti rašo tinklaraščius idealiai taisyklinga lietuvių kalba. Lygiai taip pat skaitytojas ir komentuotojas renkasi pagal save kuris stilius ar turinys jam priimtiniausias. Aš pavyzdžiui niekaip neprisiversčiau skaityti politikos, per daug jie man visi prisimelavę…

Tinklaraščiai tuom ir žavūs: juos rašo asmenybės, o dviejų vienodų asmenybių nebūna. Nors skaitau rašinių turinį, visada atkreipiu dėmesį į minčių reiškimo stilių, kuris labiau atskleidžia asmenybę. Apie sulankstytą skarbonkę galim parašyti visi, bet ar bus įdomu skaityti visą tekstą ar užteks tik permest akimis paveiksliukus labiausiai priklauso nuo rašymo stiliaus.

Grįžkime prie pasiūlymo apsvarstyti mano stilių. Ką čia svarstyti, mielieji! Negalima keisti savo rašymo stiliaus, nes rašant blogą ir jame bendraujant tai – kiekvieno vizitinė kortelė! Jei kam nors iškyla keblumų suvokiant mano tekstą, visada galit pasitikslinti komentaruose. Pateikiu trumpą mano vartojamų žodžių ir ištiktukų žodynėlį:

 • LOL – juokiuosi, net kaimynai girdi;
 • ROFLMAO – dar labiau juokiuosi ir biškį iš to juoko trykšta ašaros. Krentu ir raitausi ant žemės;
 • Biškis – truputis;
 • Jamam – imam (copyraitas priklauso vyrų žurnalui Ragai);
 • Brudas – nešvarumas;
 • Spamas – brukalas;
 • Taipinti – spausdinti klaviatūra;
 • Blog’as – tinklaraštis.

Visiems noriu palinkėti, kad bloginimas teiktų malonumą ir padėtų atskleisti save. Taisyklingų ir tvarkingų tekstų galiu pasiskaityti laikraščiuose, skaitau blogus, nes man įdomios juos rašančios asmenybės :o)

Jeigu šis įrašas patiko, nepatingėkit pakomentuoti arba užsiprenumeruoti RSS srautą.

33 komentarai

 1. Šiaip. Kažkada Kompiuterijos forume vieną kartą pavartojau LOL. Iš karto gavau perspėjimą nuo Edvino ir pajutau priešiškumą nuo kitų dalyvių.
  Keista, kad dėl manęs sukūrei šią temą ir paveiksliuką pavadinai kuzmarskis piktinasi :). Nei aš piktinausi nei ką, aš tik ateityje nebesivelsiu į panašias diskusijas :)

 2. AHA! Reiškias supratai apie ką aš, nes ir pats tai patyriai savo kailiu. Įrašą kūriau ne tik dėl tavęs. Jis buvo mano sąraše temų apie kurias aš noriu pašnekėti savo bloge, tiesiog gavęs tavo pasiūlymą pamąsčiau, kad pats laikas pereikšti savo mintį :)

  Fotkės pavadinimas pas mane yra sarkazmo išraiška :) Aš gi žinau, kad nei tu ten pyksti nei ką. Tiesiog tavo toks požiūris ir viskas.

  Prie to paties. Kažkodėl daug kas susidarę nuomonę, kad LOL, ROFLMAO ir panašūs trumpiniai yra mažvaikiškumo (<16) požymis. Aš pats daug bendrauju su USA ir ten tokie trumpiniai yra norma – bendravimo dalis kartais net ir su klientu. Dėl to kartais ir išlenda :)

  P.S. Kodėl nesivelsi į tokias diskusijas? :) Velkis velkis, man visada labai įdomu išgirsti visas nuomones.

  P.P.S. Susitvarkiau pranešimus el. paštu ;)

 3. „idealiai taisyklinga lietuvių kalba“? WAYTA*? Aš dar tik mokausi rašyti ir kalbėti. Bet drįsčiau ginčytis, kad LOL ir pan. yra raiškos laisvės dalykas. Tai kultūros ir stilistikos pasirinkimas. Jei savo įrašuose rašysi tik pokštus bendraamžiams ir jaunesniems, viskas gerai. Bet jei rašysi rimtesnėmis temomis ir patarimus formuluosi „Nau, jūzoriai patokinsim apie vindozę“, tai nesitikėk būti suprastas – platesniąja šio žodžio prasme. :)

  Nemanau, kad tokie taršaliukai yra labai blogai. Nors galima išmokti kalbą taip, kad ir be pašalinių priemonių perduotum visas mintis, nuotaikas, intonacijas, ironiją ir kitus dalykus be skolintų priemonių. Taip netgi parodytum savo meistriškumą.

  * – jei pats nesupranti savo receptų, tai WAYTA yra „What are You talking about?“ :)

 4. vienastoks: Taip taip, nesikuklink – rašai super! :) O aš NEMOKU rašyti taisyklingai, todėl savo nemokšiškumą slepiu po visu tuo savo žodynėliu ir dar vadinu tai saviraiška ;)

  Jei rimtai, tai manau iš visko išaugama arba tai tampa patrauklumo vizitine kortele. Paimk qemm, nežinau ar tau jis patinka, bet man jo stilius tiesiog žavus. Į rimtų straipsnių rašymą kol kas nepretenduoju, nes apsijuokčiau su savo kalbos kultūra, sintakse ir viskuo kas sudaro lietuvišką tekstą net rašydamas rimtų rimčiausiai. Man angliškai rašyti lengviau nei lietuviškai. :) Kaip rašiau pirmajame savo įraše – eksperimentuoju. Tenoriu, kad pas mane apsilankę skaitytojai rastų kažką įdomaus paprastais lengvais žodžiais taip, kad suprastų bet kuris, BET frazės „Nau, jūzoriai patokinsim apie vindozę“ ar ko nors panašaus niekada nerasi :) Specifinius žodelius galima naudoti, bet yra tam tikra riba, kai tampa nebeskoninga.

  Ech, baltai pavydžiu tau žodžio lankstumo, minties gilumo ir išraiškos laisvės :) Aš va kelis kart skaitau ką pats rašau ir dar kitiems siūlau tą patį daryti, kad tik tekstas būdų įskaitomesnis ;)

  Ačiū už komentarą!

 5. Vyručiai, nežinau kaip jums, bet man gėda, jei nemoku parašyt lietuviškai. Niekada gyvenime nesukau galvos dėl tokių dalykų, bet rašom viešai. Mes visi irgi esam lietuvių kalba. Mes visi irgi esam tautos palikimas, plačiąja prasme :)Kokį pėdsaką paliekam?

 6. Rašau, kad susigraibyčiau ir patikrinčiau tavo komentarų veikimą :).
  O dėl qemm, tai man visiškai nepatinka tas anglicizmas, buvau net užsiprenumeravęs (nes daug skaitovų turi), bet po keleto įrašų atsisakiau prenumeratos ir tiek. Nejau jam ir nelojau, kad mol tu tvarkykis, ne taip rašai ir pan. (čia aš paliečiu Juozo iškeltą temą). Jei jis rašo ir turi tiek skaitytojų, vadinasi kažkam patinka, kodėl turėčiau ant jo varyti, etc…

 7. scania: Pėdsaką paliekam tokį kokie patys esame. Tuom ir ypatingas internetas: mūsų daug ir kiekvienas kitoks. Kaip manai, kokį pėdsaką paliks http://www.blogas.lt/sutrypta/ ? :)

  Galėčiau sėsti ir mokintis lietuvių kalbos rašybą (patikėk svarsčiau kai pradėjau rašyti tinklaraštį). Deja, dirbti reikia :)

  Gytis: ach tas LOL vėl… Gal tada keičiam į GJ (garsiai juokiuosi) :) O kaip tu siūlai išreikšti juoką?

 8. Aha, komentarai veikia.
  Ar aš ginčijausi dėl to? [„Kaip supratau netiesiogiai pripažįsti, kad kiekvienas rašom ir skaitom kas jam patinka? :)“]. Rašyti tai rašyti, bet bendraujant ir diskutuojant, ypač su nepažįstamais žmogais, reiktų atsargiau.
  Juoką aš bandau išreikšti kitais būdais, nes tas lol, man tiesiogiai asocijuojasi su lamer on line ir ne kitaip. Daug kur teko susidurti (IRC, forumuose, chatuose), tai tas lol būdavo kaip pašnekovo, aiškaus lamos, pažeminimas.

 9. taspats: Bloguose IRC kanaluose, forumuose ir chatuose dalyvaudavai :) Juokauju. LOL pas mane reiškia tik ir TIK „Laugh Out Loud“. Bloga karma ant to trumpinio žiūriu čia pagal tave :\ Aš daug bendrauju užsienyje ir visur LOL reiškia tą patį. Kažkas ant mūsų Lietuvos padarė iškrypimą iš normalau trumpinio…

  O kokie tie tavo „kiti būdai išreikšti juoką“?

 10. Cha cha cha
  Ha ha ha
  Hi hi hi
  Che che che
  Ūha ha ha
  ir dar kitokių. Neskaitant labai naudojamų veidukų :) :D ;) ir k.t. Juos labiausiai mėgstu
  Priklausomai nuo konteksto, taip gali būti išreiškiamas juokas. Atviras, palaižūniškas, sarkastiškas ir t.t.

 11. Aha įkirtai, kad čia rašinėju pakalęs, po minimum 3 butelius aleliaus :)
  Gyvenu toli, saulėtame pajūryje ir klausausi pušų ošimo (dabar, šiuo momentu, fejerverkus mieste kažkas pleškina).
  Taigi, jei Klaipėda tiks, statyk :]

 12. Arvydai gerai, nėra skubos, nes dar šampano turiu. Šiaip gali kokį piniginį pavedimą banku padaryti, aš nusipirkčiau alaus :]
  Bet klausimas, kodėl nori man pastatyti alaus?

 13. :) Kaip miela.

  Arvydai, nepateikei dar vieno simbolio paaiškinimo – „:o)“… :)
  Čia… Nosis?

  Ginkdie, nesityčioju iš tokio originalaus šypsenėliaus, ale man kažkaip nelabai aišku, kol asmeniškai nepaaiškina. :)

  Beje, „LOL“ man nesiasocijuoja su visokiais „lamer on line“, bet vis tiek nelabai… Renkuosi žvaigždutę-veiksmą-žvaigždutę. :)

  Sakei, savo lietuvių kalbos žinių spragas dangstai tokiais va barbarizmais. Ir dar sakei, kad darbo reikia.
  Vienaip skamba toks žmogaus, kuris tuo darbu užsiima, o kitaip – žmogaus, kuriam tik iš šono atrodo, kad daug darbo reikia, pareiškimas.

  Ką daryt? Ogi mokytis čia, va šičia. Ne grobuonys esam – nesuvalgysim.

  Na, bet jei nori išsaugoti tokį savo individualumą – teksto redaktorius viską iškęs, o mes skaitydami nenumirsim. ;)

  Alus yra fuj.

 14. Oni: ačiū už miela komentarą :o), taip ‘o’ čia yra nosis. Kartais norisi išsiskirti, o kartais pamirštu tą nosytę ;o)

  Su tais „darbais“ mano galvelę visai suvėlei :o) Ateis laikas – gal keisiuos, jeigu pačiam toks stilius pasidarys nepriimtinas. Gal kas nors mane skaitys vien dėl tokio stiliaus? :o)

  Alus yra labai gerai, kai prie jo pripranti. Dar yra gerai viskis, brendis ir kartais vynas. Svarbiausia viską vartoti saikingai. ;o)

 15. Atgalinis pranešimas: Blogorama #288 : nežinau.lt

 16. Arvydai – nieko aš neagituoju, nieko nesmerkiu, tik atkreipiu dėmesį. Jei išeina :)Visokie blogai yra. Visokių liks. Nieko čia nepadarysi. O rašyti lietuviškai – galima :) Kas nori – ieško priemonių, kas nenori – priežaščių. :D

 17. Atgalinis pranešimas: arvydas.net » BLOGin 2008 gyvai #10

 18. Jei zinai kad jis tavo geras draugas naudokis juo, jei zinai kad jis buvo geras draugas ir liko tik pazystamu, naudokis juo dar labiau. O jei zinai kad jis yra tavo apsimetelis draugas naudokis juo kiek gali, o tada pasiusk ji i visas puses kiek gali tuoliau nuo saves.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *