Pasipūteliai kondensatoriai

Mano namų serveris po truputį pradėjo durniuoti: įsijungdavo labai sunkiai ir tik iš kelinto karto, bet kai įsijungdavo tuomet veikdavo. Serverį kaip žinia junginėti reikia labai retai, todėl labai smarkiai į tai nekreipiau dėmesio kol galų gale vieną dieną ėmė ir visai neįsijungė. Kai atjungiau diskus – kompiuteris dar užsikraudavo. Jau buvau pasiryžęs nusipirkti kokį nors kitą naudotą kompiuterį, bet dar nusprendžiau išsiardyti maitblokį ir pažiūrėti gal ką nors ten rasiu.

Kompiuterio maitblokis labai mažas, senas ir tik 200W todėl jame viskas labai sugrūsta. Atlikus kalno dulkių išsiurbimą paaiškėjo dėl ko jis pradėjo streikuoti.

Gedimo priežastis – penki išsipūtę kondensatoriai iš kurių vienas iš viso nusprogęs (matosi juodulys ant viršaus). Nežinantiems kas yra kondensatorius labai trumpai paaiškinsiu: tai toks elektroninis komponentas, kuris per tam tikrą laiką gali sukaupti elektros krūvį ir po to jį iškrauti. Panašiai kaip akumuliatorius, tik talpa nepalyginamai mažesnė.

Pasiknisęs internete išsiaiškinau priežastį: kondensatorių maras. Pasirodo, kad blogi kondensatoriai yra nepavykusio elektroninio špionažo pasekmė: kiniečiai sugebėjo iš japonų pasivogti formulę kaip gaminti kondensatorius, bet tik vėliau paaiškėjo, kad ta formulė buvo ne tik kad nepilna, bet  ir neteisinga. Pasekmė? Per 1999 – 2007 metus pagaminta milijonai blogų elektrolitinių kondensatorių, kurie buvo sudėti į įvairiausią techniką: kompiuterių maitinimo blokus, pagrindines plokštes, televizorius ir visą kitą kasdien naudojamą elektroniką. Nors ši problema senai išspręsta su kokybiškais kondensatoriais, pasekmės jaučiasi iki šiol, nes technika sugenda ne iš karto, o tik po kelių metų naudojimo. Maža to, net ir dabar gaminama nauja technika dažnai būna „užkrėsta“ nekokybiškais kondensatoriais ir tik laiko klausimas kada ji nustos veikti.

Vienas iš sugedusių kondensatorių simptomų – išsipūtęs viršus. Retais atvejais kondensatoriai tiesiog sprogsta.

Tai atsitinka dėl kondensatorių viduje esančio elektrolito (tam tikros rūgšties) garavimo ir skilimo į kitus komponentus. Kondensatorius konteineris yra uždaras, todėl kylant slėgiui jis ima pūstis, kol sprogsta arba tiesiog išleidžia susikaupusias dujas per atsiradusį plyšį. Ši kondensatorių gedimo problema yra tokia opi, kad net yra sukurti forumai aiškinantys kaip pakeisti sugedusius kondensatorius naujais ir kokybiškais.

Savo sugedusiam maitblokiui užsakiau aukštos kokybės Philips pakaitalus iš eBay, viso kainavo apie £5 su siuntimu. Šiek tiek rizikos yra, kad pakeitus kondensatorius vis tiek neveiks, bet turiu viltį, kad maitinimo bloke esantys apsauginės schemos laiku suveikė ir nepakenkė pagrindinei kompiuterio plokštei. Dabar laukiu atvykstant naujoms dalims. Nuotraukos ir istorija kaip sekėsi keisti kondensatorius bus kitame įraše.

Likite įsijungę.

P.S. Užrašas ant sugedusio maitblokio:

„WARNING! HAZARDOUS AREA
Safety instructions:
Do not remove the cover
No serviceable components inside.“

Yeah, right…

Jeigu šis įrašas patiko, nepatingėkit pakomentuoti arba užsiprenumeruoti RSS srautą.

23 komentarai

  1. Tai gana dažnas reiškinys, ypač stacionariuose kompiuteriuose ir ypač kai kai kurie naudojami komponentai yra pigūs. Dažnai kompiuterių parduotuvės akcentuoja CPU, RAM ir kt. parametrus, tačiau nutyli, pvz.: kokia yra pagrindinė plokštė ir, mažindami sąnaudas, naudoja pigius variantus.

    Pigesniuose dar „Sonex“ gamintuose „Vectron“ kompiuteriuose yra tekę ne vieną sykį perlituoti kondensatorius, tuo tarpu paties komplektuotame kompiuteryje su brangesne „MSI“ pagrindine plokšte viskas veikia iki šiol. Taip pat puikiai veikia ir istorinis „IBM“ su 16MHz procesorium ir DX chipset’u.

    Taigi, galbūt „pienas yra pienas“, bet su komp. technika yra šiek tiek kitaip, ir ne viskas susiveda į plikus skaičiukus hercų ir baitų išraiška

  2. Su elektrolitiniais kondensatoriais mane pirmą kart supažindino senelis, jis tada gerai paaiškino kas prie ko. O aš ilgai nelaukęs pakroviau berods 2000 mikrofaradų daiktą ir iškroviau į šaldytuvą :) Kibirkštėlė – ir kojelės prisilitavo :D buvo smagu tada!

  3. jo, jau štabeliuojasi motinos su tokiais kondensatoriais. Iš vienų sveikus lupu ir į kitas dedu vietoje prasprogusių. Asrock buvo plokštė, prikėliau pakeitęs iš kitos. Gerai kai koks vienas, bet kai sunoksta visa puokštė…

      • statistikos jokios čia nėra. Čia loterija :) Jei vienas kondikas keistinas, tai šansų daugiau, jei daug kondikų, tai mažiau šansų. Gali būti, kad motina jau sugadinta dar prieš litavimą, juk ne veltui niekas nepasileidžia, gali būti jau šaukštai po pietų. Jei nėra kas veikti ir yra iš kur išrauti nemokamų kondikų, visada verta pabandyti, specialiai jų neperku, tik ieškau iš kur išlituoti senus ir jais keisti.

        • Danke shoen:). Man tai negaila ir nusipirkti tos pačios talpos ir voltažo. Blogai tik, kad motininė plokštė daugiasluokslė, tai išlituojant baisu kad nesugadinčiau kontaktinių aištelių per visus „aukštus“ — kas gi būtų, jei 1-2-as sluoksnis atsijungtų nuo 3-4-to…

          Na, gal kada reiks bandyt:)
          Bendradarbis (turintis geras rankas) pvz. senoje nVidia MX 400 plokštikėje tai pakeitė 6-is ar 7-is konderius, ir ji atsigavo:). Bet video plokštė mažesnio integracijos laipsnio ir su didesniais takeliais, kaip suprantu…

    • Ne visai į bet kokį. Kondensatoriai turi du esminius parametrus: talpą ir maksimalią įtampą. Talpa matuojama faradais. Pavyzdžiui, mano numirę konensatoriai yra tokie:

      2200 uF 16V
      2200 uF 10V
      3300 uF 10V

      Taigi juos keisdamas negaliu keisti talpos, bet galiu imti didesnį voltažą palaikančius kondensatorius. Šiaip to daryti neverta, nes: a) kondensatoriai bus didesni ir gali netilpti į schemą; b) bus brangesni; c) didesnis voltažas neduos jokios papildomos naudos.

      Dar vienas svarbus parametras – kondensatoriaus ESR. Tai toks kokybės parametras http://wiki.xtronics.com/index.....rs_and_ESR kuo jis žemesnis – tuo geriau.

    • Aidai, mano mieste kur gyvenu krautuvėlės nėra. Beje aš gyvenu vienam nedideliam Anglijos miestelyje. Yra vienintelis Maplin parduotuvių tinklas visoje Anglijoje, kur gali nueiti ir nusipirkti elektronikos komponentus, bet deja jie neturėjo man reikalingo 3300uF kondensatoriaus. Todėl teko pirkti internetu. Gavosi netgi pigiau ir pašto dėžėje gulėjo jau kitą dieną.

      Čia Anglijoj visi viską daugiausia perka internetu dėl patogumo ir nepalyginamai mažesnių kainų.

  4. kondiku darbo laikas apie 5-8 metus paskaiciavus pagal darbo laika
    ten su savo spionazais nesvaikit gamintojai patys gamina pigesnius daiktus ir kemsha pigias detales kad daiktai luztu ir pirktumes naujus

    cia idiotishkas pamastymas kad viskas turi but amzina dauguma daiktu nebenaudojami jau po 5 metu nes moralishkai nusenstai tokie kaip kompai -o kad esam ubagai tai jau cia kita kalba ir tema

  5. geras, neseniai radau sita bloga ir angliska taip pat, ir pasirodo ne mano vieno toks likimas.
    pervertes viska ziuriu panasus pomegiai ir hobiai ir taip pat tape pajamu saltiniu.
    deja gaila dar programuoti nesiryztu, nebent viena kita scripta bet nieko rimto, biski kita linkme darbas nuvede hardware engineer.
    pries 10 metu lietuvoj zmones vezdavo tuos kompus iskart matydamas maitblokio beda, nuvaizuodavau i fortaka uz 30lt nauja paimdavau o pas save kaupesi turejau gal 100 galvojau kurnors pritaikyti bet nebuvo laiko :d ir neapsimokejo o dabar cia uk jau keiciu ir kondikus prie tokiu kainu :d
    tik is motinines islituot nera taip easy su hot air

  6. Sveiki,

    Praėjo jau daug laiko kaip matau, susidūriau taip pat su šia problema. Turiu klausimą. Atsidaręs monitorių, pamačiau du nusprogusius kondikus. Kitą dieną, nuvažiavau i parduotuvę ir nusipirkau tokius pačius naujus. Pakeičiau, tačiau monitorius vis tiek neveikia. Įjungus po truputį pasijaučia kvapas toks degimo, kas gali būti? Gal blogai prilitavau? Beje, viena judinau tai davė kibirkštėlę mhm :D

  7. na aš susidūriau ne pirmą kartą kai kondensatoriai pasipūtę yra maitinimo bloke. Kaimynui, per maitinimo bloko du pasipūtusius kondensatorius sudegė ir HDD, ir DVD RW. Gerai kad motininė liko sveika. Na o dabar nesenai atvežė ir kompą seną (Pentium IV, 2 GB RAM), irgi 3 kondensatoriai pasipūtę. Tačiau nurodei vieną klaidą kondensatroių keitime. Voltažas turi atitikti. O talpa – gali būti ir didesnė. Blogiau nuo to nebus. Mano tai motininei reikėjo 16 V, 1800 uF kondensatoriaus. Tokių neradau – iš kitos motininės išlitavau 16 V, 3300 uF. ir sudėjau. ir ką – kompiuteris veikia kuo geriausiai. (dabar su juo ir rašau) :) Aišku geriausia yra į sistemą dėti tokius kondensatorius, kokie ir buvo sudėti. (Analogiškus, tiek voltažo tiek talpos atžvilgiu). bet kaip matosi, didesnė kondensatoriaus talpa nelabai didelė bėda, nes sistema veikia tvarkingai. O jei būtų negerai kas aišku kompiuteris restartuotų, nepasileistų arba užstrigtų veikdamas. Išbandžiau po to remonto, 24 valandas jį palikau ant darbo. Dieną dirbau, o nakčiai palikau tučia eiga. rytą atsikėliau – kompiuteris dirba kaip paliktas. :) Pastaba dar tokia, kad maitinimo bloke nėra sunku pakeisti kondensatorius, bet sisteminėje plokštėje yra kur kas sunkiau. nes jei menka klaida, su karštu lituokliu galima pradeginti šalia kondensatoriaus vietos einančius takelius, ir tada jau kompiuteris neveiks tikrai. Žodžiu nelengvas darbas, reikalaujantis atsargumo ir kruopštumo :)

  8. nieko cia sudetingo nuo 2002 lituodavau motinines kondikus dar su rusisku arkliniu lituokliu biski apdildintu :) ir visos veikdavo beje jei kondikas issiputes tai didesnes talpos kondikas dar netgi sveikiau jam. kondiku pilna visur dabar ir pagrindine problema jei iranga pradeda grybaut dazniausiai yra kondikai,

  9. Ačiū, kad pasidalinai šita įdomia problema ir sprendimu. Kaip tik ieškau kodėl nustojo veikti mano motininė plokštė :)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *