9 komentarai

  1. Buvo toks anekdotas. Ano amžiaus pradžioje kažkokį profesorių patraukė teisman už važiavimą per raudoną šviesą. Tas gerbiamam teismui formulėmis įrodė, kad greitai važiuojant raudona šviesa „pasislinko“.
    Profesorius beveik išsuko, bet studentas, kuriam tas profesorius neįskaitė egzamino, gerbiamam teismui paskaičiavo, koks gi turėjo būti tas greitis iš tikro… :D

  2. Principas maždaug panašus kaip su policijos automobiliu įjungta sirena: kai jis artėja, dėl Doplerio efekto garsas yra aukštesnis, o kai pralekia tolyn, garsas pasidaro žemesnio tono. Doplerio efektas veikia su bet kokiom bangom, o šviesoje ypač naudojamas astronomijoj nustatyti kosmose judančių objektų greitį.

    Bėda tik ta, kad čia yra tik jumoras, nes norint kad raudona spalva pasikeistų į mėlyna, reikia kad bangos ilgis nuo 650nm susipaustų iki 475nm. Tam pasiekti reiktų važiuoti ~110 526 315 m/s greičiu. Palyginimui tai yra maždaug 1/3 šviesos greičio. :)

      • Judėjimas yra reliatyvus: gali abu judėti vienas į kitą po 50 000 km/s greičiu, gali tas kuris važiuoja su lipduku važiuoti ant 10 000 km/s grečiu, o tas kuris vejas važiuoti 120 000 km/s greičiu. Visais šiais atvejais lipdukas pavirs iš raudono į mėlyną.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *