Maisto produktų galiojimo datos

buteliai-sm.jpg

Nuotrauka iš kažkur.

Tikriausiai ne vienas mane skaitantis maisto produktus perkasi viename ar kitame prekybos centre. Pagal Lietuvos įstatymus, kiekvienas produktas turi turėti aprašymą lietuvių kalba ir galiojimo datą. Dėl produktų aprašymų viskas beveik ok, jeigu nekreipsim dėmesio, kad tuos užklijuotus aprašymus reikia vėliau nuskutinėti nuo taros, vazų ar kokio kito įsigyto gėrio stengiantis nepažeisti naujo daikto. Brudai taip prilimpa, kad paskui gramdyk negramdęs, o lipnioji aprašymo dalis vis tiek pasilieka ant nusipirktos prekės. Kitas dalykas – produktų galiojimo datos. Vat čia tai mane biesina…

Geriausias pasiūlymas jums – tiesiog atsidarykite savo šaldytuvo duris ir ant labiausiai naudojamų produktų pakuočių pabandykite surašyti visus produkto galiojimo datos variantus. Tą pačią šios dienos datą pas save galiu rasti surašyta taip:

  • 2008 01 21
  • 01 21 2008
  • 01 21 08
  • 21 01 08

Kažkur ant įpakavimo visada rasite užrašą, kad galiojimo datą galite prasičekinti ant pakuotės. Kad galime tai gerai, bet kaip ją išsišifruoti, po velnių?! Tarkime turiu grietinės indelį pirktą bala žino kada. Ant jo užrašyta 03 01 08. Dabar aš jau esu sutrikęs… Tai iki kada ta mano grietinė galioja: kovo pirmos ar jau senai praėjusios sausio trečios? Galiu skelti dar geresnį. Tai kokia yra 07 02 08 galiojimo data? Šie ar jau praėję metai?…

Visas sutrikimas atsiranda, kai skaičiukai yra mažesni už dvylika. Mat, jei vienas skaičiukas yra didesnis už dvylika, iš karto aišku, kad jis nurodo dieną. Metus tikrai nesumaišysim, jei vakar neatkeliavom iš praeities ar ateities, o diena lieka dar du skaičiai iš datos šešetuko. Bet čia tik geriausiu atveju…

Apsipirkinėdamas prekybos centre neretai jaučiuosi kaip koks šifruotojas, bandantis nusipirkti prekę su ilgiausiu galiojimo laiku. Pienas galioja max 4 dienas, aha.. vadinasi čia mėnuo, čia diena, o čia metai… Kodėl įstatymai reikalauja lietuviško prekės aprašymo, bet nereikalauja lietuvišku formatu užrašytos (2007.01.21) galiojimo datos? Nors iššifravimo kodą užrašytų kur nors ant pakuotės, vis mažiau trikdytų renkantis produktą…

Jeigu šis įrašas patiko, nepatingėkit pakomentuoti arba užsiprenumeruoti RSS srautą.

21 komentaras

  1. Čia tiesa. Kartais kyla įtarimas tai pradedi šifruoti, ieškoti :) Buvo kartų, kad ir neradau :)

    Bet man patinka Italijos produktai. Nemirtingi. Nusipirkau pieno vakar. Ir kaip tik pažiūrėjau ant pakelio: 2008.07.28

    Paskui šaldytuvo stalčiuje užsilikusios duonos iš seniai. Kaip nauja :) Tikrai sveiki, natūralūs produktai čia…

  2. O aš vakar vos radau kur ant grietinės data užrašyta, nes taip neryškiai, kad vos pastebėti galima.
    Bet geriausia, kai nusiperki kokių nors vaistų (o j ų galiojimas ir gi yra) ir matai datą 09.08.10 ir spėk čia šias metais biagiasi galiojimas ar kitais ar dar kitais.

  3. Yra pienas „Mū“, taip pat galioja bent pora mėnesių. Paslaptis paprasta – gerai iškaitina mikrobus ir kol neatidarai juk naujų neatsiranda. O juk rūgimo priežastis – bakterijos.

  4. Ir mane nervina tas amerikietiškas žymėjimas, kai pirma eina mėnuo ar diena, arba diena ir mėnuo. Na bet patarimą duosiu kuris pravers, maisto produktus traukti iš lentynos galo, nes dažniausiai priekyje būna produktai su trumpesniu galiojimo laiku.

    • Šitą faktą, kad ilgesnio galiojimo laiko produktai keliauja į lentynos galą irgi pastebėjau. Dar pastebėjau, kad kartais akcijos nieko gero nežada: Linea Vitalis eko kiaušiniai buvo akcijiniai, bet galiojimo laikas jiems turėjo baigtis po dienos :)

  5. Neskaitau aš to galiojimo laiko, nes jis visuomet yra netikslus. Tiesiog žiūriu į produkto kokybę – jei pienas iš pakelio dar bėga, o nekrenta gabalais, tai reiškia dar galima vartoti ir pan :)

  6. Atgalinis pranešimas: elt.lt » Blog Archive » Apžvalga. Šiandien aš skaičiau… #29

  7. viskas normaliai. jie nori kad ilgiau galiotų tai ir žiūri į etiketes.. sveika ar ne.. vistiek kaip kažkur minėjau nuo kažko mirsim, bet ar ne patogiau gyventi kai tarkim pienas galioja mėnesi?
    nueini į savaitę kokį kartą per savaitę į parduotuvę ir apsiperki.. ramus būni, o ne kas dvi dienas eini ir gaišti laiką.

    aš palaikau idėja kad kuo ilgiau būtų maistas šviežias….

  8. Labai teisingas įrašas. Jau įpratau kišti ranką į lentynos dugną ir trauktis ilgiau galiojančius produktus, bet tas datų šifravimas atima beveik tiek pat apsipirkinėjimo laiko, kiek lakstymas iš vieno parduotuvės galo į kitą, nes kiekvienoj Maksimoj, Rimi ir Iki sava logika prekės išdėliotos. Galėtų priimti įstatymą, kad būtų privaloma lietuviškai datą rašyti. Nebūtinai tik 2008 01 22, galima ir 08 01 22, bet būtinai taip, kaip Lietuvoj rašoma.

  9. Atgalinis pranešimas: Blogorama #316 : nežinau.lt

  10. Man tai buvo mintis kažkada kreiptis į vartotojų teises ar panašią įstaigą…
    Na, ok, skaičiai. bet kai kurie dar vieną gudrybę sugalvoja – žymi raidėmis ir sukuria belekokį kodą, o jų duotas paaiškinimas, kaip iššifruot, dažnai būna visiškai nesuprantamas.

  11. nusipirkau vakar lasiuku i akis ir ziuriu taip ir anaip nesuprantu galiojimo… parasyta pirmoj eilutej L.011 08 zemiau kitoje eiluteje parasyt SC.03/11 Tai kur cia data? bet tas L.011(tarpas)08 cia isvis nezamone… isverskit iki kada cia man galioja. Gal cia man jie negalioja isvis…?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *